Aktualności Miasto

Ułatwienia dla rowerzystów. ZIKiT realizuje projekty z budżetu obywatelskiego

W tym roku ZIKiT, w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego, będzie realizował 17 zadań, na kwotę 1,8 mln zł. Powstanie między innymi trasa rowerowa łącząca krakowskie parki z Ojcowem.

Przygotowania już ruszyły, ZIKiT jest w trakcie uruchomiania przetargów, kontaktuje się z wnioskodawcami, z którymi planuje omówienie szczegółów dotyczących złożonych projektów. Tegoroczne zadania związane są z infrastrukturą dla rowerzystów, poprawą bezpieczeństwa pieszych i kierowców oraz zwiększeniem komfortu użytkowania przestrzeni publicznej.

Wśród zgłoszonych zadań są m.in. rowerowy łącznik ul. Akacjowej z ul. Bora-Komorowskiego (45 tys. zł), bezpieczne skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Ułanów (2 tys. 570 zł), bezpieczna ul. Śliska (8.800 zł), Zrób to sam! – samoobsługowa stacja naprawy rowerów (32 tys. zł), chodnik łączący ul. Norymberską z Pychowicką na Zakrzówku (80 tys. zł), trasa spacerowa obok pasa startowego dawnego lotniska (6.700 zł) – zadanie dwuletnie, Łączymy Parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V i VII do Ojcowa: trasa rowerowa (946 tys. zł).

Warto przypomnieć, że także w III edycji Budżetu Obywatelskiego ZIKiT otrzymał do analizy aż 167 wniosków, czyli najwięcej ze wszystkich jednostek miejskich.

W ubiegłorocznej, drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego, ZIKiT prowadził 14 zadań z czego większość udało się zrealizować. W tej grupie znalazły się m.in. budowa zatok parkingowych przy ul. Bronowickiej, postawienie zadaszonej wiaty z ławeczką na przystanku autobusowym Tyniec, remont chodnika od mostka w kierunku ul. Goryczkowej i Jagodowej, nakładka asfaltowa na alejce spacerowej w parku Solvay, przebudowa pasa pieszo-jezdnego na ul. Zakopiańskiej, budowa chodnika na ul. Petrażyckiego prowadzącego do przystanku autobusowego oraz dodanie przy wskazanych przejściach dla pieszych oświetlenia LED w Bieńczycach.

(wm, ZIKiT)

fot. Rowerowa Polska