Polityka

“Wolno wydajemy pieniądze z Unii? Mamy plan i go realizujemy”

Marszałek Małopolski odpowiada na zarzuty resortu rozwoju. Wiceminister Jadwiga Emilewicz mówiła, że Małopolska – mimo doskonałego zaplecza naukowego – nie należy do liderów w wydawaniu unijnych pieniędzy. “Bardzo bym się cieszył, gdyby ministerstwo wynegocjowało z Komisją Europejską, żeby można było te środki szybciej wydawać” – mówił marszałek Jacek Krupa (na zdjęciu w środku) w Radiu Kraków.

– Przede wszystkim samorząd od prawie 20 lat nie podlegał żadnym reformom. Należy zrobić krok naprzód. Chodzi o głębszą centralizację zadań, żeby samorządy regionalne przejęły część zadań wojewody. Mam nadzieję, że prezydent chce wzmocnić samorządy. To jak wygląda nasz kraj, to w dużej mierze zasługa samorządu. Od 1990 roku samorząd – większość Polaków tak ocenia – jest największym sukcesem przemian  – stwierdził marszałek.

– Mam nadzieje, że prezydent zorientował się, że samorząd może być silną bazą dla niego, jak stanie po tej stronie. Niewątpliwie samorząd jest skuteczniejszy, lepiej zorganizowany i posiada w sobie entuzjazm ludzi działających. Samorząd lepiej zna problemy. Inaczej to wygląda w centrum. Pracowałem w Sejmie 6 lat. Stamtąd nie widać podstawowych rzeczy. Te jest łatwiej rozwiązać w gminie, powiecie i województwie – dodał Krupa.

Cała rozmowa tutaj.

(źródło: Radio Kraków)