Aktualności Miasto Polecane

Wstęga Pamięci powstanie pod Wawelem. Duma czy „próba oszpecenia miasta”?

Jeszcze w tym roku pod Wawelem ruszy budowa nowego, monumentalnego pomnika. Fundacja Wstęga Pamięci otrzymała właśnie od Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa pozwolenie na budowę monumentu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej.

Fundacja zbierała pieniądze na budowę pomnika m.in. za pomocą portalu Polakpotrafi.pl. Projekt wsparło 1569 osób, a łącznie uzbierano 385 tysięcy złotych (planowano zbiórkę 300 tys. zł). Gazeta Wyborcza informuje, że Miasto przekaże brakujące 800 tysięcy złotych.

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. -Budowa ruszy jeszcze w tym roku. Ze względu na zimną pogodę i zaawansowany wiek weteranów ostateczne otwarcie pomnika AK Wstęga Pamięci z ogrodem i systemem informacyjnym odbędzie się prawdopodobnie na wiosnę 3 maja 2018 przy dobrej pogodzie – mówi jeden z inicjatorów budowy pomnika, austriacki architekt o polskich korzeniach, Alexander Smaga cytowany przez portal rp.pl.

Pomnik powstanie na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. Będzie mieć formę wstęgi, która w najwyższym miejscu osiągnie 3,5 metra wysokości. Zewnętrzna strona wstęgi ma mieć kolor rdzy, a wewnętrzna – błyszczącej fali. Wstęga będzie wiła się wzdłuż konturów granicy II Rzeczypospolitej. Po jej wewnętrznej stronie architekt zaplanował umieszczenie informacji o najważniejszych wydarzeniach i akcjach Armii Krajowej. Będzie się można dowiedzieć m.in. o Janie Karskim, Witoldzie Pileckim, Żegocie i innych weteranach AK.

Inicjatywa z pewnością szczytna, ale pojawiają się wątpliwości co do formy i lokalizacji pomnika. Dziś w tym miejscu znajdują się tereny zielone, w ciepłe dni często wykorzystywane przez krakowian. Jednym z przeciwników budowy pomnika jest krakowska radna Małgorzata Jantos. Uważa, że to próba oszpecenia miasta.