Aktualności

Wybieracie się na narty? Oni już tam są [foto]

Mają zapobiegać kradzieżom na tokach narciarskich oraz karać tych, którzy narażają innych na utratę życia lub zdrowia – małopolscy policjanci rozpoczęli patrole na stokach narciarskich. To oznacza między innymi, że po wypiciu alkoholu lepiej nie ubierać nart lub desek. Funkcjonariusze wyciągną bowiem konsekwencje.

Na stokach w Krynicy i Wierchomli pełnią służbę policyjni narciarze z sądeckiej komendy. Patrole potrwają do sylwestra, jednak zostaną wznowione na czas zimowych ferii.

– Rolą policjantów na stokach będzie zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego, jednak przede wszystkim przeciwdziałanie występowaniu wszelkiego rodzaju przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu narciarzy, jak i innych osób przebywających w rejonie terenów narciarskich (m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała) – wylicza Elżbieta Znachowska z małopolskiej policji.

Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków
Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków

Policjanci będą też wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny (zgodnie z treścią art. 24 kodeksu wykroczeń od 20 zł do 5 tys. zł).

– Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia – dodaje Znachowska.

Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków
Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków

W ramach służby na stoku, policjanci będą też ścisłe współpracować z ratownikami GOPR-u, wspomagając ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków.

W przypadku wszelkiego rodzaju przypadków łamania prawa czy wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego, należy kontaktować się z Policją pod nr tel. 997 lub z ratownikami GOPR pod nr tel. 985.

Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków
Policyjni narciarze / fot. KWP Kraków

(ip)

fot. KWP Kraków