Aktualności Miasto

Wyjątkowe zdjęcie krakowian. MUSISZ na nim być

To będzie pamiątka na całe życie. W sobotę na Rynku Głównym wykonane zostanie zbiorowe zdjęcie krakowian w czapkach krakuskach. To część obchodów zakończenia Roku Tadeusza Kościuszki, które odbędą się w ten weekend.

Wierzcie lub nie, ale do zdjęcia z krakowianami ustawi się sam… Tadeusz Kościuszko. Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach z drabiny wozu strażackiego wykona fotograf Wiesław Majka. Wszyscy, którzy chcą się znaleźć na zdjęciu, powinni pojawić się w sobotę, 14 października, o godz. 15.00 na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Od godziny 14.30 na miejscu będzie można odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie będzie można pobrać ze strony www.krakow.pl – wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

– Wydarzenie na Rynku podkreśli znaczenie postaci generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Jest świetnym facetem, któremu należy dodać splendoru – powiedział na konferencji prasowej Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, zapraszając do wykonania zdjęcia w czapkach krakuskach oraz przypomnienia Tadeusza Kościuszki przez piosenkę podczas wspólnej lekcji śpiewania.

– Chodzi o to, aby młode pokolenie przeniosło pamięć o historii na następne pokolenie. Kościuszko zasługuje na wdzięczność i ciągle posiadamy wobec jego zasług dług wdzięczności. Fenomen Kościuszki polega na tym, że to człowiek zgody narodowej – dodał Mieczysław Rokosz

O godz. 15.30 w sobotę rozpocznie się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta zapewni 4000 bezpłatnych śpiewników. Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Osoby, które jako pierwsze przyjdą po odbiór śpiewnika, otrzymają również bezpłatnie płyty.

Sobotnie atrakcje rozpocznie przedpołudniowy spektakl teatralny w Kinie Kijów zatytułowany „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz. Po występie w wykonaniu młodzieży z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odbędzie się spotkanie z autorką sztuki i prezentacja jej najnowszej książki: „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii”.

Finałowe wydarzenia w ramach Roku Tadeusza Kościuszki rozpoczęły się już w czwartek. Na kopcu Kościuszki odbyła się tego dnia inauguracja zlotu młodzieży szkół im. Tadeusza Kościuszki z udziałem władz miejskich i regionalnych, zaproszonych gości z całego świata, a także szkolnych pocztów sztandarowych i samych uczniów. Podczas uroczystości na kopcu Kościuszki została zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”.

Z kolei w piątek, 13 października, uczestnicy zlotu wezmą udział w miejskiej grze terenowej śladami Tadeusza Kościuszki, która rozpocznie się o godz. 11:00 przy płycie Kościuszki na Rynku Głównym. Będą też zwiedzać miasto i miejsca związane z Kościuszką. Natomiast o godz. 16:30 na Plantach, pomiędzy ulicami Szewską i św. Anny, zostanie zasadzony pamiątkowy platan z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.

W dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, tj. 15 października odbędą się uroczystości w Katedrze na Wawelu. Zainauguruje je o godz. 9.30 złożenie kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Krypcie św. Leonarda. O godz. 9:45 usłyszymy głos Dzwonu Zygmunta, a o godz. 10:00 rozpocznie się msza, po której w krypcie św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag Tadeusza Kościuszki, zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Ostatnim akcentem obchodów Roku Tadeusza Kościuszki będzie bieg „5 dla Kościuszki”. Bieg wystartuje o godz. 11.00 spod TAURON Areny Kraków razem z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, w którym zarejestrowało się już ponad 800 osób. Dystans biegu to 5 kilometrów – aby wziąć w nim udział wystarczy mieć skończone 16 lat… i siły, aby dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 minut.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Inauguracja Roku Kościuszkowskiego w Krakowie odbyła się 24 marca br. na Rynku Głównym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, mieszkańcy Krakowa i turyści. W ramach Roku Kościuszkowskiego odbywały się wystawy, wykłady, lekcje muzealne.

(wm, krakow.pl)