Sport

Wyjątkowy reportaż o Garbarni. “Przez długi czas była klubem dla nikogo” [wideo]

Urokliwy stadion, wierni kibice i drużyna zdolna ogrywać najlepszych. Garbarnia Kraków miała wszystko, by jako trzecia siła Krakowa pokazać radość i romantyzm futbolu. 40 letnia tułaczka wszystko to jednak przekreśliła… Polsat Sport wyemitował właśnie ciekawy reportaż na temat beniaminka 1 ligi.

– Przykro to mówić, ale przez długi czas Garbarnia była klubem dla nikogo – mówi w rozmowie z Polsatem Sport Jerzy Cierpiatka, krakowski dziennikarz, a obecnie rzecznik i autor monografii klubu z Ludwinowa.

Historia Garbarni to nie tylko mistrzostwo Polski z 1931 roku. To przede wszystkim ludzie, którzy wychowali się w okolicznych domach krakowskiego Podgórza. Do tego grona zalicza się m.in Robert Gadocha – mistrz olimpijski z 1972 roku i srebrny medalista Mistrzostw Świata z 1974. Według Jerzego Cierpiatki Garbarnia musi wrócić do korzeni. Obecna drużyna opiera się o ludzi związanych z Krakowem i Małopolską.

Klub pomału nadrabia stracony czas, o czym świadczy awans po ponad 4 dekadach na zaplecze Ekstraklasy i konkretny plan rozwoju oparty o własność terenu niedaleko dawnego obiektu. Liczna młodzież trenująca w Garbarni daje nadzieję na przyszłość. Ta najbliższa zależy jednak od postawy drużyny grającej w Fortuna 1 Lidze. Zadomowienie się w niej pozwoliłoby Garbarni złapać upragniony oddech, bo w swojej prawie stuletniej historii doświadczyła wiele.

Wyjątkowy reportaż o Garbarni możecie zobaczyć tutaj.

(źródło: Polsat Sport)