Lifestyle Polecane

Wyjeżdżasz na wakacje i boisz się o swoją posesję? Zobacz, co da ci ubezpieczenie domu

Rok w rok rośnie liczba włamań do domów – szczególnie w okresie wakacyjnym. Nieruchomość, która pozostaje bez opieki, jest częstym i łatwym celem do zdobycia. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej posesji. Szczególnie, że nieoczekiwane zdarzenia losowe nie są związane wyłącznie z włamaniami.

Chociaż podczas nieobecności domowników najczęściej dochodzi do kradzieży z włamaniem, tak naprawdę istnieje ryzyko wystąpienia wielu innych nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Zwarcie instalacji elektrycznej może wywołać pożar, zaś nieszczelna rura jest w stanie doprowadzić do zalania pomieszczeń. Mimo, że nie da się całkowicie wyeliminować takiego zagrożenia, ubezpieczenie domu pozwoli uniknąć finansowych konsekwencji zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie domu – zakres polisy

Dzięki tej polisie można uchronić się przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Jej zakres można wybrać samodzielnie, co pozwala zabezpieczyć się tylko od podstawowych ryzyk albo zyskać ochronę w pełnym wymiarze.

W najbardziej podstawowym wariancie ubezpieczenie domu może uwzględniać m.in.:

  • uszkodzenie domu przez powódź, huragan, ogień lub inne zdarzenie – w przypadku oferty PZU jest to aż 18 zdarzeń losowych
  •  umyślne zniszczenie wyposażenia domu, np. szyby, drzwi
  • włamanie z kradzieżą.

Jeżeli wariant podstawowy to za mało, ubezpieczyciele proponują ochronę dodatkową, w tym np.:

  •  stłuczenie przedmiotów (nie tylko szklanych)
  • OC w życiu prywatnym – jeśli szkoda została wyrządzona osobie trzeciej
  • ubezpieczenie ochrony prawnej, tj. pomoc prawna w trudnych sytuacjach.

Niektóre oferty firm ubezpieczeniowych uwzględniają wysokie limity świadczeń, dzięki którym można pokryć koszty poszukiwania przyczyn szkody, np. zalania.

Chociaż nie zawsze dodatkowa ochrona przydaje się w momencie wyjazdu na wakacje, może okazać się niezbędna już po powrocie.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie domu?

Jest to polisa, z której można korzystać nie tylko w momencie wakacyjnego wyjazdu. Nieruchomość zabezpieczona jest przez cały okres trwania umowy, dzięki czemu właściciel zyskuje poczucie bezpieczeństwa także wtedy, gdy wyjeżdża na kilka dni lub idzie do pracy na wiele godzin.

Ubezpieczenie to warto wykupić, aby:

  •  zwiększyć komfort psychiczny podczas nieobecności w domu
  •  uzyskać dostęp do usług assistance – np. w przypadku oferty PZU.

Warto przy tym podkreślić, że składka jest niewspółmiernie niska do ewentualnych strat finansowych, które należy pokryć we własnym zakresie, gdy dojdzie do nieoczekiwanego zdarzenia losowego.

/artykuł sponsorowany/