Zapowiada się brzydki weekend, ale nie w Krakowie. Jest co co robić! [spis propozycji]

Cały czas mamy nadzieję, że pogoda jednak się zlituje, ale na razie nie wygląda to dobrze. Mimo to w Krakowie wcale nie będzie trzeba siedzieć w domu.

Na razie sobota zapowiada się deszczowo, a niedziela ładnie, ale z prawdopodobieństwem burz. Słowem – to może być weekend, jakich w Krakowie ostatnio niewiele.

Mimo to wcale nie trzeba zaszywać się w czterech ścianach, tylko można ruszyć się z domu. W końcu np. cały czas odbywają się Pikniki Krakowskie. W sobotę można wybrać się do Parku Bednarskiego, a w niedzielę do Parku Krakowskiego.

Poza tym nie można zapominać o ostatnich meczach mistrzostw świata. W sobotę zostanie rozegrane spotkanie o 3. miejsce (godz. 16), a w niedzielę wielki finał Pols… Tfu, Chorwacja – Francja (godz. 17). Mecze można oglądać w pubach, ale też w Krakowskiej Strefie Kibica przy hali 100-lecia Cracovii.

A może coś z kultury? Proszę bardzo, oto propozycje:

W Kinie pod Baranami kolejny tydzień z Letnim Tanim Kinobraniem! Po kobiecych filmach przychodzi „Czas miłości”, czyli tydzień z filmami o wielu obliczach romantyzmu! Co zobaczycie na ekranie? Chociażby bardzo dobrze przyjętą przez krytyków i widzów polską komedię romantyczną „Podatek od miłości” z Aleksandrą Domańską i Grzegorzem Damięckim w rolach głównych. Znalazło się też miejsce dla „Maudie”, pięknego filmu o niesamowitej kanadyjskiej malarce i jej trudnej miłości. Możecie przypomnieć też sobie „Sztukę kochania” o Michalinie Wisłockiej ze świetną rolą Magdaleny Boczarskiej, a także ciepły film o miłości – „I tak Cię kocham”, nominowany do Oscara za scenariusz oryginalny. Poza tym m.in. „Rzymskie wakacje” i „Kształt wody”! Jest w czym wybierać, a to wszystko do tego w promocyjnych cenach! Sprawdźcie na stronie Kina.

Zalew Nowohucki to już po raz kolejny miejsce Bulwar(t)u Sztuki, czyli inicjatywy pełnej wakacyjnych wydarzeń kulturalnych! W tym tygodniu znów będzie ciekawie. Dzisiaj od godz. 18.00 zagra tam DJ Kfjatek podczas Potańcówki w stylu vintage. W sobotę o godz. 19.00 Teatr Łaźnia Nowa wystawi swój spektakl „Simona, gdzie jesteś?”, a o 20.30 rozpocznie się Noc Jazzu i posłuchamy Keith Thompson Band i Wayne’a Markusa z Soul Finger. W niedzielę w ramach cyklu z muzyką etno zagra Kapela Kożuch (godz. 18.00), a na dobre zakończenie weekendu kino plenerowe i seans filmu „Młodość” Paolo Sorrentino. Poza tym turnieje sportowe i warsztaty – jest co robić!

Dworek Białoprądnicki rusza z piątkowym wakacyjnym „Fest Graniem”! Znowu będziecie mogli w plenerze posłuchać dobrej muzyki lokalnych zespołów. W tym tygodniu wystąpią Dinosaurs Are Dead! To czteroosobowy zespół z Krakowa oscylujący wokół rocka i muzyki popularnej. Są laureatami Przeglądu Kapel Juwenalia UEK 2017, finalistami Emergenza Festiva czy laureatami nagrody publiczności na MAM Festiwal. Początek koncertu już o godz. 20.00!

Teatr Loch Camelot w ten weekend zaprasza na swój popisowy program! „Piosenki, czyli duet sceniczny w stanach krytycznych”, czyli przedstawienie Beaty Malczewskiej i Andrzeja Słabiaka, jest kochane przez krakowską publiczność. Główni bohaterowie to Ona i On, garderobiana i inspicjent, czyli niewidzialne twarze teatru. Cicha, wierna służba zakulisowa, dzięki której istnieje i funkcjonuje magia teatru, a aktorzy mogą grać. Kostiumy, piosenki, humor – te rzeczy spodobają się Wam podczas spektaklu, który możecie obejrzeć w sobotę o godz. 19.00. Polecamy!

Celem ich muzyki jest, żebyś zaczął/zaczęła tańczyć! Rolland Merguez znów zawita do Alchemii. To 13-osobowy brass band z Paryża. Wracają do funk, electro i R&B z bezczelną energią i przyjemnością! Wykonują w ten sposób znane i lubiane przeboje, ale też własne utwory. Występy na żywo to ich specjalność – nie można podczas tych koncertów stać w miejscu, gdyż energia ze sceny udziela się również słuchaczom. Saksofon, trąbki, puzon, bas, wokale… A to dopiero początek wyliczanki! Macie szansę złapać ich w Alchemii od dziś do niedzieli o godz. 22.00. Polecamy!

BALowe Kino Plenerowe, zlokalizowane właśnie obok lokalu BAL na Zabłociu, to obowiązkowe wydarzenie dla kinomanów krakowskich! Przez całe lato od czwartku do soboty można tam o godz. 21.00 oglądać najróżniejsze filmy, które trafią w gusta (nie tylko) wybrednych widzów. W tym tygodniu w czwartek na przystawkę przed weekendem „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha, czyli ciekawa perspektywa na życie wampirów. W sobotę klasyka polskiej komedii i filmu gangsterskiego – „Vabank” Juliusza Machulskiego. A w sobotę nostalgiczna „Młodość” włoskiego reżysera Paolo Sorrentino.

Na dziedzińcu Pawilonu Czapskiego czeka na Was Kino Letnie Muzeum Narodowego w Krakowie. W sobotnie wieczory możecie tam oglądać filmy, które w jakiś sposób nawiązują do sztuki swoją tematyką. Tym razem będzie to filmowy eksperyment z Cate Blanchett w 13 rolach, czyli „Manifesto”. Aktorka wciela się w różne postaci – od wokalistki punkowego zespołu przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca aż po bezdomnego mężczyznę, aby zaprezentować najbardziej radykalne idee XX wieku w zderzeniu z rzeczywistością. Zrealizowany przez wybitnego wizualnego artystę „Manifesto” początkowo był prezentowany w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Sprawdźcie, jak się sprawdza jako film kinowy w sobotę o godz. 20.45.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę „Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci„. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety i dramaturga – Lucjana Rydla, który do dzisiaj odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater „Plotki o Weselu” Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Kim był naprawdę? Dowiecie się tego na wystawie w Domu pod Krzyżem na ul. Szpitalnej, czyli Oddziale Teatralnym MHK. Macie czas do 9 grudnia.

Część teatrów zawiesza swoją działalność na czas wakacji. Jednak nie Bagatela! W najbliższy weekend możecie tam obejrzeć na Dużej Scenie „Testosteron”, czyli błyskotliwą komedię o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. Pełna obscenicznych żartów satyra o biologicznym miejscu napędzanych hormonami samców na drabinie ewolucyjnej ludzkości. A może próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie, jak być wrażliwym i czułym mężczyzną w dzisiejszym świecie? I nie dać się wykorzystać kobietom? Na te pytania odpowiedzcie sobie sami – macie możliwość zrobić to od piątku do niedzieli o godz. 19.15. 

kj, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. Benjamin Godard Photography via Foter.com / CC BY-NC-SA

 

Najnowsze

Co w Krakowie