Aktualności Kultura

Zima w Krakowie: Kiermasz w Nowej Hucie, ślizgawka na placu Wolnica…

To ma być wyjątkowa zima. Kraków przygotował całą listę atrakcji, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój. Na liście są m.in. tradycyjne krakowskie szopki, ślizgawka na placu Wolnica i „Kiermasz Centralny” w Nowej Hucie.

– Sezon zimowy w Krakowie rozpoczęliśmy 25 listopada wspólnym rozpaleniem światełek na choince, która stoi na Rynku Głównym – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Co dalej? – W grudniu świąteczna atmosfera rozprzestrzeni się na cały Kraków. Już 6 grudnia rozpocznie działalność ślizgawka na Wolnicy, czyli miejskie lodowisko w sercu Kazimierza. Dzień później wystartuje 75. jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich oraz doroczna akcja „Wokół Szopki”. Zimowe atrakcje pojawią się także w nowohuckiej alei Róż, gdzie od 15 grudnia zapraszam na „Kiermasz Centralny”, który potrwa niemal do samego Nowego Roku. Tamtejszym targom będą towarzyszyć warsztaty, występy i potańcówki, które będą doskonałą okazją, by przygotować się do Sylwestra. Jestem przekonany, że mieszkańcy i przyjezdni z przyjemnością będą wspólnie cieszyć się świąteczną atmosferą w pięknym Krakowie, która w tym roku potrwa wyjątkowo długo! – wylicza prezydent miasta.

Ślizgawka na Wolnicy to nowa propozycja dla mieszkańców Krakowa. Już w najbliższy weekend na jednym z najważniejszych placów Krakowa stanie lodowisko o powierzchni 800 m2. Zaplanowano pokazy łyżwiarstwa figurowego, w trakcie których profesjonalni tancerze z grupy Walley Ice Story zaprezentują się w specjalnie opracowanych choreografiach oraz widowiska plenerowe. Ślizgawka będzie czynna od drugiego weekendu grudnia do 25 lutego 2018 r. Wszystkie atrakcje towarzyszące jej działalności będą bezpłatne. Natomiast jednorazowy bilet obejmujący 45 minut jazdy będzie kosztować 5 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności lodowiska można znaleźć na stronie www.biurofestiwalowe.pl.

7 grudnia, rozpocznie się 75. Konkurs Szopek Krakowskich, którego owocem będzie jak co roku wystawa pokonkursowa (11 grudnia – 25 lutego, wyjątkowo w Celestacie). Mieszkańcy i turyści będą mogli też już od 7 grudnia podziwiać 27 szopek z muzealnej kolekcji w witrynach lokali położonych głównie na obszarze Starego Miasta.

Jedna z wolno stojących szopek znajdzie swoje miejsce w nowohuckiej alei Róż, tuż obok kolejnej nowej atrakcji świątecznej Krakowa – „Kiermaszu Centralnego”. To nie tylko targi rękodzielnicze, gdzie będzie można kupić oryginalne ozdoby i prezenty świąteczne: odbywać się tu będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy grup artystycznych oraz potańcówki. „Kiermasz Centralny” rozpocznie swoją działalność 15 grudnia warsztatami plastycznymi, gitarowym koncertem kolęd, a o godz. 19.00 wraz z wielką ognistą paradą świąteczną do alei Róż przybędzie Królowa Śniegu.

(wm, krakow.pl)