Miastoman Polecane

Zima zaatakuje krakowskie ulice! “Wali się w ZIKiT, a kierowcy to święte krowy”

Powiało chłodem, zaraz sypnie śniegiem. A to oznacza syf, smog, korki, stłuczki, narzekania. W ramach walki z prawami natury i głupotą człowieka jedni dostają maseczki, a inne je sobie… szyją. Za to wszyscy, jak leci, narzekają na ZIKiT. Jak co piątek na KRKnews.pl subiektywne podsumowanie ostatnich dni autorstwa Miastomana.

Dziś m.in. o smogu, maseczkach, słupkach i szlabanach oraz niechybnie zbliżającym się armagedonie na krakowskich ulicach. 

Tradycyjnie na jazdę bez trzymanki po ulicach Krakowa zaprasza Miastoman.

A co Ty zrobiłeś?

Nie przestaje przetaczać się przez media fala hejtu na Urząd Miasta. Za to, że urzędnicy:

a) rozdali tysiące roślin Krakowianom,

b) w poradniach pulmonologicznych rozdawać będą tysiące maseczek antypyłowych.

Co znowu jest źle? Ano to, że robi to miasto. Gdyby robił to tzw. czynnik społeczny, rozdał ze sto maseczek – byłoby niesamowicie, cool i zaj…iście. Robi to miasto? Do luftu, bez sensu, i tak nie zwalczą smogu. Hipokryzja mieszkańców – poziom ekspert.

Ale zapytajcie – co sami zrobili, by smog ograniczyć? Ano niewiele. Zaczął się sezon na publikowanie filmów i zdjęć przedstawiających kłęby brudnego dymu wydostające się ze wszelkiej maści kominów w domach jednorodzinnych, punktach usługowych, warsztatach. Ktoś przytomnie pyta: I co? Oprócz nagrania wezwano straż miejską? Pytaniu temu odpowiada cisza. Bo społeczeństwo obywatelskie kończy się tam, gdzie należy cokolwiek zrobić od siebie. Lepiej pyskować w Internecie i wymagać od innych.

Krakowianie dostaną 10 tysięcy roślin doniczkowych! Tak miasto walczy ze smogiem

Kampania na pół etatu

Nie zawodzi mnie “Gazeta Krakowska”, wpisując się w trend krytykanctwa, który opisałem powyżej, z drugiej strony – przypominając, że stała się podmiotem gry politycznej w mieście i tubą propagandową Łukasza Gibały.

Otóż co najmniej dwa teksty poświęciła temu, że  stowarzyszenie Łukasza Gibały zaprasza na warsztaty szycia (!) maseczek antysmogowych. Co prawda przypomina, że w zeszłym roku w warsztatach wzięło udział ledwie 78 osób, a i w tym liczba miejsc jest ograniczona – to jednak, kolejnym tekstem akcję Gibały zapowiedzieć należy. I słusznie, wszak Gibała od zawsze najlepszym kandydatem do wszystkiego jest!

Naprawdę ktoś jeszcze płaci za tę gazetkę propagandową?

Słupkomania

Oj, wylewa się z mediów krakowskich żal, że po korektach parkingowych w strefie płatnego parkowania, ZIKiT stawia słupki, by fizycznie uniemożliwić kierowcom parkowanie w miejscach niedozwolonych.

I jak to zwykle bywa w takim przypadku – media nie potrafią potępić kierowców, przed którymi chodniki trzeba chronić palikami. Nie, kierowcy świętymi krowami, a bezrefleksyjnie wali się w ZIKiT. A ja zapytam w ten sposób: kiedy (krytykujące tak bardzo słupki) redakcje niemieckiego wydawnictwa Polskapress – Dziennik Polski i Gazeta Krakowska – usuną ohydny szlaban sprzed swojego parkingu na Al. Pokoju? Przecież nie trzeba stawiać fizycznych przeszkód, wystarczy znak, że „nie wolno” wjeżdżać. Kierowcy na pewno usłuchają…

Pada, pada śnieg

Co roku, wraz z pierwszymi przymrozkami, wszyscy radośnie ogłaszają, że zima znowu zaskoczyła drogowców. Ile by nie było przygotowanego sprzętu, ton soli – zaskoczenie gwarantowane! Chociaż ja osobiście od lat mam wrażenie, że to nie drogowcy są zaskakiwani, tylko kierowcy, wierzący w magiczną moc chlorku wapnia i piasku.

Ich zdaniem, te tajemnicze mikstury wysypane na jezdnię potrafią grudzień zmienić w środek lata. Kraków w tym tygodniu już też ogłosił pełną gotowość do zimy. Na pierwszy śnieg czeka 250 pojazdów i 15 tysięcy ton soli drogowej.  Nie wierzmy w ich magiczną moc! Kierowco, zmień opony na zimowe! Do wiosny lepszej pogody już nie będzie…

MPO szpanuje swoimi furami i zapewnia: „Jesteśmy gotowi na zimę”. Zima zaraz powie: „Sprawdzam”

Miastoman

Znajdź Miastomana także na Facebooku – tutaj.

Zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl.

Krakowscy radni urządzają sobie harce za nasze pieniądze