11 listopada w Krakowie – uroczystości, koncerty, szczepienia

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości to nie tylko oficjalne uroczystości. Będzie tradycyjna msza św. na Wawelu, złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i Grobem Nieznanego Żołnierza, ale też defilada wojskowa i pokaz pojazdów służb mundurowych, koncerty i – całkowita nowość tego dnia – szczepienia na koronawirusa.

Oficjalne uroczystości
Tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie o godzinie 10 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej na Wzgórzu Wawelskim rozdawane będą flagi państwowe. Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego.
W samo południe uroczystości przeniosą się na plac Jana Matejki. Ich główna część, z udziałem Wojska Polskiego, rozpocznie się od odegrania hymnu państwowego. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego oraz wygłosi przemówienie. Uroczystości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej.
Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych, który potrwa od godziny 11 do 15, zaś o godzinie 13.30 rozpocznie się wydawanie grochówki wojskowej – przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakaowie

Osobne obchody 11 listopada w Krakowie – pod hasłem „Niepodległa Różnorodna Obywatelska” – organizują Komitet Obrony Demokracji i Platforma Obywatelska. Od ok. godz. 12.30 na placu Wlk. Armii Napoleona (ul Powiśle) dekorowane będą rowery – flagami, plakatami itp. O godz. 13 udekorowane rowery wyjadą w miasto (spokojnym tempem). Po godzinie rowerowy pochód dotrze na pl. Szczepański, gdzie głos zabiorą przedstawiciele partii i organizacji obywatelskich. Nie zabraknie też tradycyjnie 11 listopada śpiewanych pieśni.

Miasto w biało-czerwonych barwach
W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Flagi państwowe pojawią się na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice będzie stojak z flagami.
Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi flagami.
W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz TAURON Arena Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.
Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Wspólne śpiewanie
Tradycją 11 listopada jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. 78. Krakowska Lekcja Śpiewania, rozpocznie się o godz. 17 na Rynku Głównym. Podczas koncertu „Droga Niepodległości” z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym roku patriotyczna lekcja śpiewania odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność zostanie odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego. Tym razem nie przewidziano namiotów do rozdawania śpiewników, które teraz będą czekały na krzesłach. Śpiewnik w wersji elektronicznej tradycyjnie dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.
W związku z ograniczoną ilością miejsc na widowni Biblioteka Polskiej Piosenki zorganizuje streaming online z tego wydarzenia. Materiał wideo zobaczyć będzie można tutaj.

Kilka godzin wcześniej w tym samym miejscu odbędzie się piąta już edycja akcji „Ogólnopolskie Śpiewanie Biało-Czerwonych Przebojów”. To koncert karaoke, podczas którego największe polskie hity zaśpiewają gwiazdy krajowej sceny wraz z publicznością, a wydarzenie zwieńczy koncert zespołu De Mono.

Biało-czerwona flaga dla pierwszych 100 zaszczepionych
Nowością tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości będą szczepienia na koronawirusa. Punkty szczepień zostaną uruchomione w 13 lokalizacjach. Szczepić można się będzie zarówno pierwszą, drugą, jak i trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna będzie także szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson.
Sto pierwszych zaszczepionych – w każdym punkcie – otrzyma biało-czerwoną flagę.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Jeden z tymczasowych punktów szczepień przeciwko COVID-19 zlokalizowany będzie w krakowskim Barbakanie – nieopodal zatem placu Matejki, gdzie odbędą się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Punkt w Barbakanie – podobnie jak pozostałe uruchomione w ramach akcji „Szczepimy się dla Niepodległej” – będzie działał w godzinach 10-16. Osoby, które 11 listopada zaszczepią się w Barbakanie, będą mogły bezpłatnie zwiedzić pokonkursową wystawę najpiękniejszych szopek krakowskich w Celestacie.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie