14 sierpnia dla wielu jest dniem wolnym od pracy. Czego nie załatwimy?

Piątek, 14 sierpnia w wielu firmach i urzędach jest dniem wolnym od pracy. Czego nie załatwimy w ten piątek w urzędach?

14 sierpnia dla wielu pracowników jest dniem wolnym. A to dlatego, że święto 15 sierpnia przypada w sobotę i pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolnego. Wiele firm i urzędów daje wolne na właśnie 14 sierpnia. Ale nie wszystkie. Czego w piątek nie załatwimy?

Sprawdź, czy urząd pracuje

Wolne ma przede wszystkim administracja państwowa i samorządowa, ale nie każdy urząd czy instytucja będą zamknięte. Nie pracuje np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W piątek, 14 sierpnia nie pracują także krakowskie sądy. Ale czynny jest Urząd Wojewódzki.

Już w styczniu marszałek zdecydował, że 14 sierpnia nieczynny będzie Urząd Marszałkowski. Ale Urząd Miasta Krakowa jest otwarty normalnie. Samorządy różnie podchodzą do tego, czy 14 sierpnia ma być dniem roboczym. Każda gmina (właściwie wójt, burmistrz lub prezydent) sama decyduje, czy w piątek urzędnicy mają wolne, czy pracują. Warto więc wcześniej sprawdzić na stronach internetowych, czy dany urząd, jednostka lub instytucja przyjmuje petentów.

Nie zapomnij o zakupach

Warto też pamiętać, że piątek to ostatni dzień na zakupy przed weekendem. W sobotę, 15 sierpnia sklepy będą zamknięte – tak jak w każde święto, które jest dniem wolnym od pracy.

Wolne za 15 sierpnia

Wolny dzień za święto 15 sierpnia przypadające na sobotę wyznacza pracodawca. Nie wszędzie musi to być piątek 14 sierpnia. Dzień wolny powinien być oddany w okresie rozliczeniowym czasu pracy, najczęściej w ciągu jednego miesiąca, a więc w sierpniu.

(GEG)

Najnowsze

Co w Krakowie