15 nowych ekologicznych autobusów. Na których liniach?

Piętnaście 8,5-metrowych autobusów midi, wyprodukowanych przez firmę Autosan wyjechało na linie miejskie i aglomeracyjne komunikacji miejskiej. Pojazdy są wyposażone w silniki Euro 6, spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska.

Nowe autobusy wyjechały na trasy po południu 12 stycznia. Będą kursować nie tylko na liniach miejskich (nr 113, 133, 135, 151), ale także aglomeracyjnych (nr 214, 233 i 255).

– To kolejny zakup, który wpisuje się w politykę miasta w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Kraków konsekwentnie kupuje nowe autobusy, spełniające najwyższe normy ochrony środowiska. Już w połowie 2017 roku 80 proc. miejskiego taboru stanowić będą ekologiczne pojazdy – zaznacza Tadeusz Trzmiel – Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Infrastruktury.

Każdy z tych niskopodłogowych autobusów jest wyposażony w silniki spełniające najwyższe europejskie normy ochrony środowiska Euro 6. Mogą przewieźć jednorazowo 63 pasażerów, w tym 15 na miejscach siedzących. Pojazdy mają klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą, kamery oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. W środku nie zabrakło także portów USB, dzięki którym podczas podróży można doładować baterie smartfonów.

Koszt zakupu tych autobusów wyniósł 14.912.889,00 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że zakup 15 autobusów midi to element dużego projektu unijnego. Krakowski przewoźnik z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, otrzyma ponad 115 mln zł, co stanowi 85 proc. kwalifikowanych kosztów zakupu.

(wm, krakow.pl)

fot. Tomasz Bielecki / MPK Kraków

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie