18. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego

W tym tygodniu  przypadła 18. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość rocznicowa przed pomnikiem generała Ryszarda Kuklińskiego na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie gdzie kwiaty złożyli m.in.: II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki. 

– Pułkownik Wojska Polskiego i armii amerykańskiej, pośmiertnie awansowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę do stopnia generała brygady Ryszard Kukliński, uprzedzając Stany Zjednoczone o sowieckich planach wojny atomowej, wykazał się ogromnym heroizmem. Kierując się dobrem Polski i Polaków, odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi. Został agentem amerykańskiego wywiadu, za co zapłacił ogromną cenę. W tajemniczych okolicznościach zginęli jego dwaj synowie. Przyznał jednak: „Nigdy nie miałem wątpliwości, że dobrze wybrałem. A jeśli miałbym żyć drugi raz, zrobiłbym to samo. Wszystko, co w życiu zrobiłem, robiłem z myślą o Polsce”. Pamiętamy go jako wielkiego Patriotę, który całe życie poświęcił służbie Polsce – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Ryszard Kukliński urodził się w 1930 r. w Warszawie. Jego ojciec zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, on wraz z matką został prawdopodobnie wywieziony do Rzeszy. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu. Wstąpił m.in. do Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 1 we Wrocławiu. Szkołę ukończył w stopniu chorążego. W kolejnych latach regularnie awansował. Związany z Kołobrzegiem, służył w 3. Brygadzie Przeciwdesantowej, 5. Kołobrzeskim Pułku Piechoty i 3. Brygadzie Obrony Wybrzeża. Maturę zdał w I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, studia rozpoczął w Akademii Sztabu Generalnego WP, podjął współpracę agenturalną z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Awansowany do stopnia majora i przeniesiony do Warszawy, gdzie służył jako oficer sztabowy w Sztabie Generalnym. Pełnił służbę w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich w Wietnamie.
 
Po powrocie do Polski przygotowywał m.in. ćwiczenia i plany inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Współpracując z polskim wywiadem wojskowym podczas turystycznych rejsów żeglarskich wykonywał zadania rozpoznawcze. W 1972 r. awansowany do stopnia pułkownika. Po masakrze w Grudniu ’70 napisał obszerne studium strategiczno-analityczne dotyczące roli Wojska Polskiego w ewentualnej przyszłej wojnie. Był to wstępny krok do nawiązania współpracy z wywiadem amerykańskim. Podjął współpracę z CIA, w trakcie której posługiwał się pseudonimem „Jack Strong”. W latach 1971–1981 przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów dotyczących PRL, ZSRS i Układu Warszawskiego. Z 7 na 8 listopada 1981 r. ewakuowany z Polski przez funkcjonariuszy CIA, w 1984 r. zaocznie skazany przez Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci. W 1995 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uchyliła wyrok. W tym roku podjęto też śledztwo w jego sprawie, umorzone w 1997 r.
 
Zmarł 11 lutego 2004 r. w wieku 73 lat w szpitalu w Tampa na Florydzie. Urnę z prochami Ryszarda Kuklińskiego sprowadzono do Polski. W 2004 r. złożono ją w grobie w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie