2 mln „lewych” papierosów. Lodówka pełna mięsa, pieniędzy i paczek papierosów [WIDEO]

Spory sukces krakowskich policjantów. Zatrzymali równocześnie 15 osób, które współtworzyły grupę przestępczą. Zajmowali się wprowadzaniem do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Zatrzymań dokonano we wtorek. W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wraz funkcjonariuszami Straży Granicznej z Katowic – Pyrzowic przy udziale policjantów z Komendy Miejskiej w Krakowie oraz Komendy Powiatowej w Krakowie zatrzymali równocześnie 15 osób – członków grupy przestępczej. Są to osoby w wieku od 29 do 66 lat. Zatrzymania miały miejsce zarówno w województwie małopolskim (głównie Kraków), jak i na terenie Śląska.

Wśród zatrzymanych był również lider grupy – 29-letni mieszkaniec krakowskiego Kozłówka. Policjanci weszli siłowo do jego mieszkania (mężczyzna ukrywał się w środku i nie reagował na polecenia). Podczas przeszukania tego lokalu zabezpieczono około 170 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy a także ponad 137 tys. złotych. Pieniądze sprawca ukrył pomiędzy woreczkami z mięsem w szufladzie zamrażalnika lodówki.

Podczas kilkudziesięciu przeszukań policjanci zabezpieczyli około 350 tys. sztuk „ lewych” papierosów, 12 kilogramów krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt litrów alkoholu bez akcyzy, maszynki do nabijania papierosów a także maszynę do produkcji papierosów. Wartość uszczuplenia podatków w przypadku zabezpieczonych towarów to około 350 tys. złotych.

Z informacji uzyskanych w toku postępowania wynika, że grupa działała od 2016 r. Przez ten czas, członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu około 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa o 2 mln złotych. Papierosy najczęściej trafiały na place targowe województwa małopolskiego oraz śląskiego.

Dotychczas 9 zatrzymanych usłyszało zarzuty posiadania wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 Kodeksu karnego skarbowego – za co grozi 3 lata pozbawienia wolności). Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru i poręczenia majątkowego. Wczoraj zarzuty usłyszała kolejna osoba – to 29-letni szef grupy. Zarzucono mu kierowanie grupą przestępczą (art.258§3 kk – za co grozi 10 lat pozbawienia wolności) oraz posiadanie wyrobów bez akcyzy (art.65 Kks). Dzisiaj zapadnie decyzja sądu w przedmiocie jego ewentualnego aresztowania.

Trwa analiza zgromadzonych dowodów i dokumentacji. W sprawie możliwe są kolejne zarzuty.

 

(wm, KWP Kraków)

fot. KWP Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie