W 2017 ruszy pierwszy krakowski akcelerator startupów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła powstanie w Polsce 10 akceleratorów startupów. Jeden z nich powstanie w Krakowie i będzie prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny przy współpracy z Kraków Airport oraz EC Grupa.

Akcelerator – czyli program wsparcia dla młodych firm technologicznych – rozpocznie działalność na początku 2017 r. Firmy przyjęte do akceleratora zostaną objęte 3 miesięcznym programem wsparcia, które przewiduje pracę z doświadczonymi mentorami, ekspertami branżowymi oraz trenerami biznesu. Celem akceleratora jest przyspieszenie rozwoju młodych, technologicznych firm i wypracowanie nowej, dynamicznej ścieżki ich rozwoju. Istotną częścią programu jest także przekazanie wybranym firmom bezzwrotnej dotacji wynoszącej maksymalnie 200 tys. zł., dzięki której młode firmy będą mogły zakupić niezbędne usługi oraz rozwinąć swoje produkty.

Krakowski akcelerator będzie wspierał firmy zajmujące się innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu. Wszystkim, co może usprawnić procesy produkcyjne, logistykę, magazynowanie, zarządzanie zasobami czy kontrolę jakości. Każda młoda firma technologiczna, pracująca nad wykorzystaniem nowych rozwiązań zmierzających do zwiększania efektywności przemysłu, może wziąć udział w programie ScaleUp Krakowskiego Parku Technologicznego. Do programu będą przyjmowane firmy z całej Polski. – Zależy nam na tym, by beneficjentami programu były nie tylko startupy, lecz także firmy przemysłowe, które będą wykorzystywały wypracowane w ramach akceleratora innowacyjne rozwiązania. Zamierzamy poświęcić wiele uwagi budowaniu platform współpracy pomiędzy tymi dwoma środowiskami – mówi Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Sukces akceleratora gwarantuje udział w programie dojrzałych i doświadczonych, małopolskich firm. EC Grupa to jedna z najbardziej dynamicznie i wielokierunkowo rozwijających się firm inżynierskich w Polsce. Zajmuje się badaniami i rozwojem oraz dostarczaniem rozwiązań dla różnych branż przemysłowych. Prowadząca bardzo innowacyjne projekty firma, na pewno postawi uczestnikom programu poprzeczkę bardzo wysoko, ale też podzieli się z nimi swoim bezcennym doświadczeniem. Ciekawym partnerem strategicznym jest także Kraków Airport. Lotnisko jest skomplikowanym organizmem. Można tu testować i wdrażać innowacyjne pomysły: od sensorów, monitoringu, technologii wspomagających obsługę klientów, aż po zaawansowane systemy wspomagające procesy biznesowe. To małe miasteczko, przez które codziennie przewijają się setki pracowników różnych firm i tysiące klientów/pasażerów. W takim miejscu, pole do innowacyjnych wdrożeń, jest szerokie.

– Mamy nadzieję, że zaplecze infrastrukturalne KPT oraz doświadczenie krakowskiego lotniska zaowocują w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami, z których będą mogli korzystać m.in. pasażerowie. Lotniska rywalizując o przewoźników i pasażerów, koncentrują się na ciągłym podnoszeniu jakości świadczonych usług. Kraków Airport jest niekwestionowanym liderem wśród krajowych portów regionalnych. Czas by oprócz inwestycji infrastrukturalnych skoncentrować się na nowych technologiach – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Otwartość krakowskiego lotniska oraz EC Grupy na współpracę oraz doświadczenia tych spółek zarówno w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, jak i ich wdrożeniach, pozwoliła na stworzenie atrakcyjnego programu wsparcia dla startupów. Warte podkreślenia jest także to, że do programu – w charakterze partnerów wspierających – dołączyli małopolscy przedsiębiorcy. Działania akceleratora będą wspierane przez 7 innowacyjnych firm produkcyjnych, działających na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Uczestnicy dostaną to, co pozwoli osiągnąć sukces rynkowy: wiedzę, doświadczenie, kontakty i dofinansowanie. Zainteresowanych programem informujemy, że nabór ruszy wiosną 2017 r., ale już dzisiaj warto obserwować i brać udział we wszystkich działaniach wspierających rozwój firm technologicznych prowadzonych przez Krakowski Park Technologiczny.

(wm, krakow.pl)

fot. Foter.com / CCC 1.0

Najnowsze

Co w Krakowie