Robot ortopedyczny ROSA w szpitalu im. L. Rydygiera (ZDJĘCIA)

Szpital Rydygiera jako pierwsza placówka w Małopolsce i trzeci ośrodek w kraju, włączył do swoich procedur robotyczne zabiegi ortopedyczne. Szpital rozpoczął wykonywanie operacji robotem ortopedycznym ROSA, służącym do wszczepiania endoprotez kolanowych i biodrowych. W tym roku szpital planuje przeprowadzić z wykorzystaniem robota ponad 100 zabiegów protezoplastyki kolana.

 – Robotyka to niewątpliwie przyszłość medycyny, dlatego w tym kierunku już od kilku miesięcy szkolimy naszych lekarzy, a Pacjentom staramy się możliwie szybko – czasem niemal pioniersko – udostępniać nowoczesne narzędzia w prowadzonym procesie leczenia. Oczywiście każdy krok poprzedzała dogłębna analiza kosztów. To właśnie w jej rezultacie podjęliśmy decyzje, aby roboty wykorzystywane w Rydygierze na razie jedynie dzierżawić. Taka strategia pozwala nam spokojnie obserwować korzyści medyczne i adekwatnie do nich opracowywać przyszłe rozwiązania finansowe”- mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera

Całkowity koszt zakupu nowego narzędzia robotycznego  to ponad 1 mln euro. System robotyczny pozwala lekarzom dokonywać precyzyjnych pomiarów i w konsekwencji dokładniej mocować implanty. Pozwala również na precyzyjną śródzabiegową analizę sytuacji medycznej oraz ocenę pooperacyjnych kątów stawowych i finalnej osi kończyny, co ma istotne znaczenie w szybszym powrocie do sprawności. 

– Podczas tradycyjnych zabiegów wszystkim pacjentom są wszczepiane takie same endoprotezy, natomiast robot pozwala na indywidualizację leczenia i mocowanie implantów dopasowanych do danego stawu kolanowego, jego zniszczeń itp. – tlumaczy ortopeda Sebastian Frączek, asystent na bloku operacyjnym, podczas czwartkowego zabiegu zaimplementowania protezy stawu kolanowego z użyciem robota ROSA.

W 2024 roku Szpital Rydygiera planuje przeprowadzić z użyciem robota ponad 100 zabiegów protezoplastyki kolana. – Będą to zabiegi bezpłatne dla pacjentów. Procedurę finansuje NFZ, a koszt jednorazowego sprzętu dodatkowego (około 2000 zł), który każdorazowo wymagany jest przy przeprowadzaniu zabiegu, pokrywać będzie z własnych środków szpital – podaje krakowska placówka.

ROSA jest drugim robotem pracującym w Szpitalu Rydygiera. Od października 2023 roku placówka ta dysponuje robotem da Vinci wykorzystywanym do zabiegów urologicznych, ginekologicznych i chirurgii onkologicznej.

Szpital Rydygiera. Pierwsza operacja w Małopolsce przy użyciu robota da Vinci

fot. Szpital Rydygiera 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie