21 lat rządów Jacka Majchrowskiego w Krakowie. Pięć zwycięskich kampanii

Dziś (19 listopada 2023) mija dokładnie 21 lat od czasu zaprzysiężenia Jacka Majchrowskiego na urząd prezydenta miasta Krakowa – pierwszego w historii miasta, który został wybrany bezpośrednio przez mieszkańców. W poniedziałek, 20 listopada, Jacek Majchrowski ma ogłosić swoją decyzję czy będzie kandydował na prezydenta Krakowa w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Byłaby to jego szósta kadencja na tym stanowisku.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa nieprzerwanie od 2002 roku. Pełni tą funkcję najdłużej ze wszystkich dotychczas rządzących miastem prezydentów. Pierwsze wybory na prezydenta Krakowa wygrał 10 listopada 2002 roku. Pokonał wtedy w drugiej turze byłego prezydenta miasta Józefa Lassotę. Wygrał wszystkie kolejne wybory – w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku, zawsze w drugiej turze. 

W 2002 roku Jacek Majchrowski był jednym z trzynastu kandydatów. Wygrana Jacka Majchrowskiego była pewnym zaskoczeniem. Za rywali w pierwszej turze miał m.in. byłego prezydenta miasta Józefa Lassotę, rozpoczynającego karierę polityczną, ale już popularnego – Zbigniewa Ziobrę z Prawa i Sprawiedliwości czy Jana Rokitę z Platformy Obywatelskiej. Ten ostatni uchodził za faworyta do wejścia do drugiej tury, w której miał się zmierzyć z Józefem Lassotą. Były prezydent Krakowa w pierwszej turze miał – zgodnie z prognozami – najlepszy wynik, drugi osiągnął Jacek Majchrowski, kandydat niezależny, dopiero trzeci był Jan Rokita, a czwarty Zbigniew Ziobro.

Faworytem w drugiej turze i to zdecydowanym był Józefa Lassota. Jego komitet świętował już nawet wygraną zaraz po zamknięciu lokali wyborczych i spływaniu wyników z pierwszych komisji. Im bliżej było północy, tym różnica między Lassotą a Majchrowskim topniała, a gdy zaczęły napływać wyniki z nowohuckich dzielnic na prowadzenie wyszedł Jacek Majchrowski. I krótko po północy było wiadomo, że to on został pierwszym prezydentem Krakowa pochodzącym z wyborów bezpośrednich. Ostateczny wynik – 50,47 proc. do 49, 53 proc. dla Jacka Majchrowskiego. Różnica głosów – 1421.

Żona Jacka Majchrowskiego, wspominając kampanię sprzed 16 lat, mówiła, że nie był faworytem. – Myśmy w to nie wierzyli, że może się udać. Myślałam, że się nie uda – mówiła Barbara Majchrowska.

Cztery lata później pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego. Uzyskał wtedy 42,31 procent poparcia. Na drugi miejscu znalazł się Ryszard Terlecki (26,20 procent), a na trzecim Tomasz Szczypiński (22,88 procent). W drugiej turze wygrał ostatecznie z Ryszardem Terleckim z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Majchrowski uzyskał wtedy 59,57 procent poparcia. Jego konkurent 40,43 procent.

W 2010 roku pokonał kandydata Platformy Obywatelskiej Stanisława Kracika. W pierwszej turze Majchrowski zdobył 40,78 procent poparcia, a ówczesny wojewoda małopolski 33,69 procent. Ostatecznie, w drugiej turze, Jacek Majchrowski zwyciężył po raz trzeci z wynikiem 59,55 procent.

W wyborach w 2014 wygrał w drugiej turze z kandydatem PiS Markiem Lasotą. W pierwszej turze zdobył poparcie 39,18 procent. Na drugim miejscu znalazł się Marek Lasota z Prawa i Sprawiedliwości (26,95 procent). Po dwóch tygodniach znów był lepszy, uzyskując 58,77 procent poparcia, a Marek Lasota 41,23 procent. W tych wyborach Łukasz Gibała zdobył 11,16 proc. głosów.

Jarek Strzeboński

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie