Rusza szczepienie małopolskich lisów

Lada dzień rozpocznie się szczepienie listów żyjących na terenie Małopolski. Akcja rozpocznie się 20 maja i potrwa do 3 czerwca – ostrzegają leśnicy i przyrodnicy. W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz spuszczania zwierząt domowych ze smyczy w trakcie spacerów na terenie lasów.

Szczepienie listów odbędzie się przy użyciu przynęt zawierających szczepionkę doustną. Przynęta ma kształt kwadratu, jest mieszaniną mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W środku znajduje się mała kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Akcja będzie kontynuacją szczepień z lat ubiegłych i wykonana będzie poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz ręczne wyłożenie na obszarze całego województwa.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się:

 1. Nie wpuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
 2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
 3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W przypadku kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie (tel. 12 293 10 00) oraz powiatowe inspektoraty weterynarii, na terenie Krakowa Powiatowy Inspektorat Weterynarii (tel. 12 411 25 69).

Wskazówki dla mieszkańców terenów na których zostaną wyłożone immunoprzynęty dla zwalczania wścieklizny u lisów.

 • w celu zwalczania wścieklizny u lisów zrzucona zostanie z samolotów oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt;
 • przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca;
 • w środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę.
 • szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie;
 • przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa;
 • prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt;
 • szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących;
 • przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza;
 • podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów;
 • przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów;
 • w przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

(pt)

fot. iStock.com/Josh Ellis

Najnowsze

Co w Krakowie