Spotkanie opozycji. Budka, Szczuka…

Przedstawiciele sześciu partii opozycyjnych spotkali się w Krakowie, aby porozmawiać o wspólnej płaszczyźnie porozumienia. O randze spotkania może świadczyć fakt, że władze Platformy Obywatelskiej zdecydowały się wydelegować na to spotkanie swojego wiceprzewodniczącego – posła Borysa Budkę. Podobnie Polskie Stronnictwo Ludowe, które reprezentował wiceprezes Dariusz Klimczak. Dyskusja, w ramach specjalnej edycji Klubu Obywatelskiego Kraków, odbyła się przy udziale ponad 200 osobowej widowni.

Transmisję z debaty, w której udział wzięli także: poseł Mirosław Suchoń (Nowoczesna), eurodeputowany Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Ryszard Śmiałek (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz Kazimiera Szczuka (Inicjatywa Polska), na bieżąco śledzili także internauci.

Totalna krytyka „dobrej zmiany”

Posłowie Borys Budka (PO), Mirosław Suchoń (.N) i eurodeputowany Stanisław Żółtek (KNP) / fot. Beata Fischer
Posłowie Borys Budka (PO), Mirosław Suchoń (.N) i eurodeputowany Stanisław Żółtek (KNP) / fot. Beata Fischer

Na wstępie prowadząca debatę Anna Gapys zapytała o stosunek do zmian, jakie w polskiej rzeczywistości zaszły po ostatnich wyborach. W wypowiedziach prelegentów obóz rządzący jawił się jako wspólny wróg, chociaż każdy z przedstawicieli akcentował inny aspekt przemian. Ugrupowania lewicowe kładły nacisk na zmiany społeczno-kulturowe, siłę stosowanej propagandy czy problemy edukacyjne. Z kolei PSL, przy wsparciu KNP, zwracał uwagę na problem ustawy o obrocie ziemią, w której proponowane rozwiązania są ewenementem w historii wolnej Polski jak również na skalę europejską. Europoseł Żółtek (KNP) wprost nazwał tę ustawę haniebną i zgodną z duchem nawet nie PRL a stalinizmu.

O problemie upartyjnienia spółek skarbu państwa, mowie nienawiści, zaburzonej relacji człowiek-człowiek oraz zagrożeniu totalną inwigilacją mówił poseł Mirosław Suchoń (.N). Twarz Ministra Zbigniewa Ziobry nadał państwu totalnemu poseł Borys Budka (PO), negatywnie oceniając powrót do władzy osób, szczególnie aktywnych w czasach poprzednich rządów PiS.

Kazimiera Szczuka (IP) / fot. Beata Fischer
Kazimiera Szczuka (IP) / fot. Beata Fischer

Prelegentów połączyła także obawa o utratę poczucia bezpieczeństwa i wolności – jakkolwiek by tych wartości nie definiowały poszczególne partie. Wspólny był również lęk przed łamaniem zasad praworządności, nieprzestrzeganiem konstytucji i demokratycznych procedur oraz upadkiem standardów życia publicznego, prowadzącego do podziałów i nieodwracalnych zmian w polskim społeczeństwie.

Polska 2020

Poseł Nowoczesnej wystąpił z postulatem uproszczenia życia przedsiębiorców, pozytywnie odniósł się także do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wtórował mu poseł Platformy, zwracając jednak uwagę na konieczność tworzenia mądrego prawa w tym zakresie, co pomoże zapobiec nadużyciom. Budka mówił także o potrzebie zmniejszania roli państwa, które jak argumentował, wcale nie musi trzymać w swoim ręku aktywów takich jak chociażby stadnina koni w Janowie Podlaskim.

Europoseł Żółtek także proponował państwo minimum, jednak w formie dużo bardziej radykalnej. W jego opinii państwo nie powinno wtrącać się ani do sposobu życia obywateli ani do umów zawieranych przez pracowników z pracodawcami, jeśli tylko te ostatnie nie prowadzą do złamania prawa

Dariusz Klimczak (PSL) określił zbliżające się lata jako drugą bitwę grunwaldzką, wezwał także między innymi do pracy nad projektem reformy służby zdrowia. Kazimiera Szczuka (IP) apelowała, by program partii tworzyć nie tylko na najbliższe lata, ale by mieć wizję tego co będzie za 50 lat i wziąć za to odpowiedzialność.

Debacie przysłuchiwało się ponad 200 osób / fot. Beata Fische
Debacie przysłuchiwało się ponad 200 osób / fot. Beata Fischer

Publiczność żąda konkretów

Mieszkańcy Krakowa, uczestniczący w spotkaniu mieli szansę zapytać o istotne dla nich sprawy. Zadawali bardzo szczegółowe pytania, próbując dociec konkretnych propozycji w programach i wizjach poszczególnych partii opozycyjnych. Najwięcej pytano o stosunek do kwestii OZE, ocenę rozdawnictwa pieniędzy, związanego z realizacją programu 500+, odpartyjnienie mediów publicznych oraz o poprawę ściągalności podatku VAT i wzrost zadłużenia zagranicznego.

Większość partii nie była gotowa, aby odpowiadać konkretnie na tak szczegółowe pytania, co stało się dla nich rodzajem ostrzeżenia a zarazem wskazówką w kwestii przyspieszenia prac programowych.

Kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego Kraków, tradycyjnie w Klubie pod Jaszczurami 6 czerwca (poniedziałek) o g. 18.00. Gośćmi specjalnymi będą senator Bogdan Klich oraz profesor Zdzisław Mach, którzy będą dyskutować o bezpieczeństwie Polski w kontekście Rosji i zbliżającego się szczytu NATO. Wstęp wolny.

(ip)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie