26 tysięcy złotych miesięcznie za 25 metrów w Sukiennicach

Ośmiu oferentów stanęło do przetargu na jeden z kramów znajdujących się w Sukiennicach. Cena z wyjściowych 100 zł netto za m kw. wzrosła do niemal 1000 zł za m kw. To oznacza, że za lokal o powierzchni niecałych 26 metrów, nowy najemca będzie płacić prawie 25 tys. zł miesięcznie. Zwycięzca licytacji będzie mógł prowadzić tam sprzedaż rękodzieła ludowego i artystycznego oraz pamiątek, które promują region i jego kulturę.

Lokal w Sukiennicach, z wejściem od strony kościoła Mariackiego, ma powierzchnię ogólną 26,15 mkw., z czego 0,58 mkw. to powierzchnia wspólna (toaleta). 31 maja ZBK przeprowadził tzw. aukcję celową na jego najem. Oznacza to, że zwycięzca aukcji będzie zobowiązany prowadzić w tym miejscu ściśle określony rodzaj działalności – w zakresie sprzedaży produktów z przewagą wyrobów noszących znamiona rękodzieła (ludowego i artystycznego), związanego z tradycją handlu krakowskiego, którego celem jest promocja miasta i regionu.

Właściciel lokalu, czyli gmina Kraków, dopuszcza tutaj handel pamiątkami, upominkami, przedmiotami sztuki użytkową, które są wykonane z surowców naturalnych, m.in. z zakresu: witrażownictwa, szklarstwa, stolarstwa artystycznego i galanterii drewnianej, tkactwa artystycznego, haftu artystycznego, krawiectwa regionalnego, jubilerstwa, płatnerstwa, snycerstwa, metaloplastyki, kaletniczo-futrzarskich, rzeźby, malarstwa, grafiki, ceramiki, odlewnictwa artystycznego, książek ręcznie malowanych.

W lokalu nie będzie można natomiast sprzedawać przedmiotów pochodzenia zagranicznego mających znamiona pamiątki obcej (niepolskiej), wyrobów przemysłowych powszechnego użytku, które nie są rękodziełem lub nie nawiązują jednoznacznie do tradycji handlu regionu i kraju.

Lokale w Sukiennicach rzadko zmieniają najemców. Aukcje są organizowane raz na kilka lat. W ubiegłym roku licytowano wynajem nie sklep a kramu o pow. około 10 m kw. Wpłynęło 15 ofert, w aukcji wzięło udział ostatecznie 13 oferentów. Wylictowano stawkę aż 3 tys. 960 złotych za metr. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

42 tys. miesięcznie za 11 metrów w Sukiennicach

Najnowsze

Co w Krakowie