3 lata razem. Atrakcje od UNESCO

W sobotę 22 października Kraków świętuje trzecią rocznicę przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Z tej okazji operator programu UNESCO dla Krakowa – Krakowskie Biuro Festiwalowe – przygotowało specjalne atrakcje.

Oto one:

Literki – nowa odsłona

W najbliższą sobotę, w ramach obchodów trzeciej rocznicy tytułu na Rynku Głównym ponownie staną wielkoformatowe litery układające się w napis „KRAKÓW MIASTO LITERATURY UNESCO”. W ten sposób pragniemy ponownie podkreślić literacką tożsamość Krakowa. Litery pokażemy w zupełnie nowej odsłonie, nawiązującej do dzieł twórców polskiej szkoły ilustracji prezentowanych na trwającej wystawie „Węże, sztylety i płatki róży” w Bunkrze Sztuki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez artystkę sztuk wizualnych z krakowskiej ASP, rysowniczkę, ilustratorkę, graficzkę i autorkę komiksów – Agnieszkę Piksę, której prace możemy oglądać na wystawie w popularnym „Bunkrze”, będącej wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Festiwalu Conrada. Tego dnia na płycie Rynku spotkacie animatora w stroju smoka, który będzie rozdawał mieszkańcom i turystom okolicznościowe baloniki.

Krakowski Kiermasz Książki na Powiślu

Z okazji rocznicy tytułu UNESCO przy Powiślu 11 odbędzie się specjalna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki – święta dobrej literatury second-hand. Kiermasz potrwa od 10.00 do 18.00. Swoją ofertę zaprezentują m.in.: Szafa Pełna Książek – księgarnio-kawiarnia historyczna i antykwariat z Podgórza, antykwariaty 9 Wrota i Antykwariat Abecadło, katowicka Sofa Literacka oraz bukiniści z Hali Targowej. Warto przyjść całą rodziną – na dzieciaki czekają warsztaty rysowania komiksów, a dla starszych czytelników pokaz i prelekcja o wydawnictwach emigracyjnych. Zapraszamy również do sąsiedniej METAFORMA Cafe, gdzie za okazaniem książki kupionej na kiermaszu dostaniecie 10% zniżkę!

Festiwal Conrada – ruszamy już w poniedziałek!

Obchody trzeciej rocznicy tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa zapowiada rozpoczynający się w poniedziałek 8. Festiwal Conrada. W spotkaniach festiwalowych zaplanowanych w tym roku w unikalnej przestrzeni Pałacu Czeczotki na rogu ulic Wiślnej i Św. Anny weźmie udział mistrzowska reprezentacja pisarzy i pisarek z całego świata, w tym min. autor bestsellerowych „Godzin” Michael Cunningham, wybitny australijski prozaik Richard Flanagan, najmłodsza w historii zdobywczyni nagrody Bookera – Eleanor Catton, węgierski pisarz, poeta i wykonawca głównej roli w filmie „Syn Szawła” Géza Röhrig, a także Samar Yazbek, Michel Faber, Andrzej Stasiuk, Artur Domosławski, Wojciech Górecki i wielu innych. Więcej: www.conradfestival.pl

Kody Miasta na nowo

W weekend 22-23 października na krakowskich Plantach rozpoczyna się akcja wymiany tabliczek na literackich ławkach. Ponad 150 tabliczek upamiętniających najwybitniejszych pisarzy związanych z Krakowem oraz wybranych gości krakowskich festiwali literackich uzyska nową linię graficzną. Każda tabliczka posiada własny kod QR, odsyłający do multimedialnych treści związanych z danym pisarzem: fragmentów tekstów, archiwalnych nagrań, biogramu i fotografii.

Mieszkam w Mieście Literatury UNESCO – więcej o tytule

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku, aby promować rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturowy miast, oparty na zasadach kreatywności i zrównoważonego rozwoju. UNESCO nadaje tytuły Miast Kreatywnych w dziedzinach: muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuk wizualnych. Stolica Małopolski została uhonorowana zaszczytnym tytułem Miasta Literatury w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. UNESCO doceniło nie tylko wielowiekowe dziedzictwo miasta Szymborskiej, Miłosza, Lema, Mrożka i Kantora, ale także status czołowego polskiego ośrodka akademickiego, intelektualnego, miejsca czołowych polskich festiwali literackich – Conrada i Miłosza, siedziby Instytutu Książki i największych w kraju Targów Książki, miejsca szczególnej koncentracji sektora wydawniczego i księgarskiego.

Od tego czasu literacki Kraków wkroczył na nową drogę. Wieloletnia strategia promocji czytelnictwa, wsparcia dla ludzi pióra i lokalnego rynku książki wpisana w aplikację przygotowaną przez środowiska literackie miasta została przyjęta drogą uchwały Rady Miasta, przyjęto miejski program rozwoju życia kulturalnego w księgarniach i ogłoszono strategię wsparcia debiutów, na którą składa się min. ustanowiona w 2015 roku Nagroda Conrada dla najlepszego debiutu w kategorii proza oraz Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Trwa proces łączenia krakowskich bibliotek i wzmacniania działalności filii lokalnych. W ramach akcji Czytaj PL sieć bezpłatnych wypożyczalni e-booków tylko w ubiegłym roku opanowała ulice sześciu polskich miast, Festiwal Conrada i odbywające się równolegle Międzynarodowe Targi Książki rokrocznie biją rekordy frekwencji, Festiwal Miłosza odbywa się w trybie corocznym razem z Galą Nagrody Szymborskiej, symbolicznie odnawiając tradycję spotkań Poetów Wschodu i Zachodu zainicjowanych przez dwójkę Noblistów. Kraków objął i utrzymał również kierowniczą rolę w sieci Miast Literatury, zarządzając pracami Komitetu Sterującego zatwierdzającego nowe kandydatury do sieci.

(wm, krakow.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie