4 mln złotych z budżetu województwa na zabytki

4 mln zł zostanie rozdzielone na dotacje na 92 małopolskie zabytki. Wykaz zatwierdzą radni sejmiku na sesji, która odbędzie się 27 lutego 2023.

Wśród zabytków, które mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa, są przede wszystkim obiekty sakralne. Najwyższa dotacja – 170 tys. zł – zostanie przyznana na konserwację ołtarza bocznego z XVII wieku w Kościele św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Po 100 tys. zł dostaną – Towarzystwo Salezjańskie, Dom Zakonny – Zakład Salezjański im. ks. Bosko w Oświęcimiu (na konserwację elewacji Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych), gmina Sucha Beskidzka (na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej w oranżerii), Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zakopanem (na remont konserwatorski pokrycia z gontu nad sobotami kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty).

Na liście zabytków z dotacjami dominują obiekty spoza Krakowa, ale można znaleźć kilka położonych w stolicy Małopolski. To np. Rektorat pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie – Kobierzynie (50 tys. zł na konserwację ołtarza głównego kościoła rektoralnego na terenie Szpitala Klinicznego) i Małopolskie Parki Przemysłowe sp. z o.o. (50 tys. zł na remont dachu budynku nr 19 w Zespole Szpitalno-Parkowym w Krakowie Kobierzynie).

Pełny wykaz dotacji na zabytki – TUTAJ.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie