Wicemarszałek apeluje o wstrzymanie sprzedaży najtańszych kotłów

Tam, gdzie dla jednych zaczyna się zakaz, inni widzą okazję na dobry interes. Wicemarszałek Małopolski zaapelował do sklepów budowlanych z regionu, aby wycofali ze sprzedaży piece i kominki niezgodne z uchwałą antysmogową. Wyprzedaże kotłów najniższej klasy trwają jednak w najlepsze.

– Do 1 lipca nie obowiązują żadne regulacje dotyczące efektywności energetycznej pieców, jakie można instalować w domach. Później, zgodnie z przepisami, dopuszczalne będą tylko urządzenia najwyższej jakości. Dlatego postanowiliśmy zaapelować do przedstawicieli sklepów budowlanych, aby jeszcze przed wejściem w życie uchwały antysmogowej wycofali ze sprzedaży na terenie naszego województwa wszystkie piece, które nie spełniają odpowiednich norm – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

– Chcemy zapobiec sytuacji, w której mieszkańcy – nie do końca orientujący się w nowych regulacjach – skuszą się na wyprzedaże kotłów, które i tak za jakiś czas będą musieli wymienić – dodaje.

Piece najniższej klasy wciąż można kupować w wielu sklepach. Często dostępne są w promocyjnych cenach.

1 lipca 2017 roku wchodzi w życie uchwała w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwała antysmogowa dla Małopolski). Wprowadza ona całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe. Wykaz kotłów i kominków, które spełniają wszelkie normy ekoprojektu można znaleźć TUTAJ.

(wm, malopolska.pl)

fot. dennis via Foter.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie