45 lat temu Kraków wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

45 lat temu, we wrześniu 1978 roku Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu historycznego centrum Krakowa na listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Kraków wraz z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych 12 miejsc w tym prestiżowym zestawieniu. Co ważne i precedensowe, na listę wpisano nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski obejmujący Wawel, Stare Miasto, dawne przedmieście Stradom i miasto królewskie Kazimierz.

Miasto od początku roku świętuje jubileusz. Przy drogach wjazdowych pojawiły się nowe tablice witające w mieście UNESCO. U wlotu Drogi Królewskiej na Stare Miasto, pod Barbakanem, odsłonięto pamiątkową płytę. Na różnych placach miejskich prezentowana jest wystawa „Skarby Krakowa”. O statusie Krakowa informuje też podróżnych podświetlana tablica na lotnisku w Balicach.

Kulminacja obchodów tego wydarzenia nastąpi 7 i 8 września. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest Pochód Kopernikański (9 września), który przejdzie ulicami miasta. To widowisko przygotowane przez Teatr KTO jest połączone z obchodami 550. rocznicy urodzin słynnego astronoma. Parada wyruszy sprzed bramy Floriańskiej, pójdzie w niej ok. 200 artystów – m.in. aktorów, muzyków, szczudlarzy, francuskich akrobatów z grupy Compagnie Tac O Tac. Do udziału w pochodzie zaproszeni są wszyscy zainteresowani.

Ulicami Krakowa przejdzie Pochód Kopernikański. Każdy może dołączyć

Z okazji rocznicy w pałacu Krzysztofory 7 września otwarta zostanie wystawa przybliżająca działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W czasie wernisażu zabije dzwon Bolesław na pobliskiej wieży ratuszowej. Ekspozycję „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa” czynna będzie do 8 października. Otwarciu wystawy towarzyszyć ma pokaz filmu „Kamienie mają głos, by przeszłość opowiedzieć przyszłości” w reż. Marty Węgiel zrealizowanego przez TVP Kraków. Dokument opisuje przemiany, jakie zaszły w Krakowie od lat 70.

7 września odbędzie się też wręczenie Europejskiej Nagrody Dziedzictwa (European Heritage Award / Europa Nostra Award) za prace konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza, przeprowadzone w latach 2015–2021.

Organizatorzy zaplanowali też ogólnodostępne sympozjum (8 września) w siedzibie rady miasta, z udziałem przedstawicieli UNESCO i organizacji Europa Nostra. Po konferencji nastąpi odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej na Zamku Królewskim na Wawelu.

Patrycja Bliska 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie