500 dzieci w Krakowie zostanie przetestowane na obecność przeciwciał koronawirusa

Musisz przeczytać

W Krakowie dzieci z klas I – III szkół podstawowych zostaną przetestowane na obecność przeciwciał koronawirusa. Nie wszystkie – w jednej szkole w każdej starej dzielnicy i tylko te, których rodzice wyrażą na to zgodę. I nie więcej niż 500.

– Jest zgoda na przetestowanie wszystkich chętnych dzieci klas I-III szkół podstawowych na przeciwciała koronawirusa z jednej placówki na każdą ze starych 4 dzielnic- Śródmieście, Podgórze, Krowodrza i Nowa Huta – informuje radny Łukasz Wantuch. To on zwrócił się do prezydenta Krakowa, by miasto sfinansowało masowe badania na obecność przeciwciał koronawirusa wśród dzieci z najmłodszych klas podstawówek, przedszkoli i żłobków. Jego inicjatywa była konsekwencją wyników badań pilotażowych, z których wyszło, że więcej nauczycieli zostało zakażonych tam, gdzie odbywała się nauka w trybie stacjonarnym.

Jak będzie wyglądać testowanie? Do 4 wybranych placówek przyjdzie pielęgniarka z zespołem i pobierze krew od dzieci, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na takie badanie. Ustalono już, że badanie przejdzie do 500 dzieci. Ze względów formalnych udział w takim badania mogą zgłaszać tylko szkoły samorządowe. Udział w badaniu jest absolutnie dobrowolny i wymaga pisemnej zgody rodzica.

– Sam co 3 miesiące badam swoich synów na przeciwciała. Pobranie krwi nie jest aż tak straszne, a może dać bardzo ważne informacje – podkreśla radny Wantuch. Celem badań w 4 szkołach jest oszacowanie, ile dzieci przeszło chorobę bezobjawowo.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca