Chcesz nadal dostawać 500 plus na dziecko? Bez żadnej przerwy? Jeśli do tej pory nie złożyłeś wniosku o przyznanie tego świadczenia wychowawczego, musisz to zrobić dzisiaj.
30 kwietnia to ważny termin dla rodzin korzystających z 500 plus. Do te dnia trzeba złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia wychowawczego, jeśli nie chcemy mieć przerwy w przelewach na konto.
Przyznane już świadczenie 500 plus wypłacane jest do końca maja. Od 1 lutego można było składać wnioski na dalszy okres. I jeśli ktoś złożył taki wniosek do 30 kwietnia, w czerwcu – w normalnym terminie – dostanie 500 złotych na konto. Jeśli do 30 kwietnia wniosku nie złoży, w czerwcu pieniędzy nie otrzyma.
Ale spóźnialscy mają szanse na to, by nie stracić tych pieniędzy. Osoby, które złożą wnioski między 1 maja a 30 czerwca, dostaną 500 plus w lipcu lub sierpniu, z wyrównaniem od czerwca.
Ci którzy, nie zdążą z wnioskiem do 30 czerwca, stracą 500 plus. Będą je dostawać dopiero od momentu, kiedy złożą wniosek.
Jak złożyć wniosek przez internet?
Wniosek bez wychodzenia z domu można złożyć:
- za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej 25 banków, które dołączyły do programu (zobacz listę banków)
- w przypadku osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny:
- za pomocą portalu EMP@TIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (zobacz instrukcję)
- za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS
- za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
Jak będą przyjmowane wnioski papierowe?
Od 1 kwietnia wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na stan epidemii i wstrzymanie bezpośredniej obsługi mieszkańców wniosek będzie można wrzucić do specjalnych skrzynek na urzędową korespondencję, wystawionych we wszystkich lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa.
Papierowe wnioski są wyłożone w siedzibie UMK na ul. Stachowicza 18 oraz na os. Zgody 2. Można je również pobrać ze strony internetowej serwisu sprawyspoleczne.krakow.pl i wydrukować.
(GS)