55 krakowskich muzeów i galerii zaprasza na Dni Otwarte

55 muzeów i galerii weźmie udział w 17. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich, który odbędzie się 20 listopada.  Można będzie zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe, jak też muzealne miejsca i obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Będą też atrakcje przygotowane specjalnie na tę okazję: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

 Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich, inicjatywa jest realizowana we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki.

Wśród wielu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten dzień można wymienić na przykład prezentację wystawy „Nowosielski” w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.  Zamek Królewski na Wawelu przygotował  otwarte zajęcia Strefa Mistrzów – jednodniową Wawelską Strefę Publiczności. Muzeum Etnograficzne proponuje warsztaty: „Z dobrą wróżbą”, które wprowadzą zwiedzających w świat wróżb i magii. Będzie to okazja m.in. do poznania polskich i ukraińskich zwyczajów andrzejkowych.

Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych krakowian: Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na spotkanie „Świat się zmienia, czyli wielka przygoda duszka MuFka”, przeznaczone jest dla dzieci w wieku 5-9 lat, Muzeum Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na „Księgi Krzysztoforskie: Bitwa krakowskich czarnoksiężników. Pan Twardowski vs Krzysztofor Wielki” − przedstawienie dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas którego dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Muzeum Inżynierii i Techniki proponuje „Moje Muzeum” − warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 612 lat oraz warsztaty „Jak zbudować muzeum” dla dzieci w wieku 8-14 lat, a Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza między innymi na warsztaty dla dzieci w języku ukraińskim, a także rodzinne warsztaty „Fotograf”.

Szczegółowy pogram 17. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich znajduje się  tutaj oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu. Muzea w tym dniu czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji.

(JS)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie