57. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty. Co warto zobaczyć?

Uroczystą galą w kinie Kijów.Centrum i projekcją filmu dokumentalnego „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta rozpoczął się w niedzielę wieczorem 57. Krakowski Festiwal Filmowy. W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu, wziął udział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa oraz przedstawiciele świata filmu z całego świata.

– Festiwal od początku pozostaje naszym filmowym oknem na świat. Dzięki niemu w Polsce, w Krakowie, na bieżąco śledzimy rozwój międzynarodowego życia filmowego, pozostając w stałym kontakcie z najwybitniejszymi osiągnięciami światowego dokumentu i krótkiego metrażu – powiedział Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski. Jak podkreślił, „Jesteśmy w Krakowie bardzo dumni ze swojego festiwalu. Nie tylko dlatego że należy do najstarszych w Europie, ale też dlatego, że tak wspaniale się rozwinął zyskując w ostatnich latach niebywały rozmach”.

W ciągu ośmiu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć w czterech konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych ponad 200 filmów z Polski i z całego świata, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy. Konkursowe filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, które w pełnym składzie stawiło się na ceremonię.

Projekcję dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny”, który podczas gali otwarcia Festiwalu miał swoją premierę światową, poprzedziło spotkanie z jego twórcami: reżyserem Marcinem Borchardtem, producentem Dariuszem Diktim, montażystą Dominikiem Jagodzińskim oraz Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki “Beksińscy. Portret podwójny”, na podstawie której powstał film dokumentalny.

Krakowska publiczność będzie miała okazję ponownie obejrzeć film 31 maja o godz. 14:00 w kinie ARS oraz 1 czerwca o godz. 23.00 w Kinie Pod Baranami w ramach Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego.

Przed nami tydzień wypełniony projekcjami filmów konkursowych i sekcji dodatkowych. Codziennie czekają na widzów spotkania z twórcami i wyjątkowe wydarzenia specjalne.

Co wyjątkowo warto zobaczyć?

29 maja – Kijów.Centrum, godz. 20:00
Fokus na Niemcy. Inauguracja: pokaz filmu „Brat Jakob” i spotkanie z reżyserem
30 maja – Kijów.Centrum, godz. 20:00
Wręczenie nagród Smok Smoków. Pokaz filmów laureatów.
31 maja – MOS 2, godz. 12:30
Master class Daniela Szczechury
2 czerwca – Kino Pod Baranami, godz. 12:00
Master class Witolda Giersza

(wm, krakow.pl)

fot. blondinrikard via Foter.com

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie