6 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed podróżą do Egiptu

Egipt to państwo ze stolicą w Kairze położone w północno-wschodniej Afryce. Zapewnia dostęp do malowniczego wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Gwarantuje wspaniałą pogodę przez cały rok, dlatego wakacje można tam planować nie tylko w sezonie. Jak przygotować się do wyjazdu? Sprawdź!

1.    Do Egiptu potrzebny jest paszport

Egipt leży poza kontynentem europejskim, a wjazd obywateli Polski do tego kraju jest możliwy jedynie na podstawie ważnego paszportu. Co ważne, data ważności dokumentu powinna wybiegać co najmniej 6 miesięcy w przód od planowanej daty powrotu. Oznacza to, że jeśli urlop odbywa się w terminie 1-10 sierpień 2024, to paszport ma mieć ważność minimum do 10 stycznia 2025 roku. Ponadto urzędnicy egipscy przykładają też wagę do wyglądu dokumentu. Mają prawo odmówić wjazdu osobie, której paszport jest niekompletny lub uszkodzony.

Istnieje też możliwość przekroczenia granicy egipskiej na podstawie paszportu tymczasowego. Taki dokument również musi pozostawać ważny pół roku od dnia planowanego wyjazdu. Można uzyskać go w awaryjnych sytuacjach znacznie szybciej niż standardowy paszport biometryczny.

2.    Do Egiptu trzeba wyrobić wizę

Obywatele Polski są w Egipcie objęci obowiązkiem wizowym. Pozwolenie na wjazd trzeba uzyskać zarówno przy legitymowaniu się paszportem biometrycznym, jak i przy przekraczaniu granicy na podstawie paszportu tymczasowego. Urlopowicze planujący pobyt na Półwyspie Synaj, np. w Sharm El-Sheikh lub Dahab, mogą skorzystać z darmowej 14-dniowej wizy Wiza Sinai Only. Upoważnia ona do przebywania jedynie na określonym terytorium wschodniej części półwyspu. Osoby chcące uczestniczyć w wycieczkach fakultatywnych do pozostałych regionów Egiptu lub spędzające wakacje w innych częściach kraju mogą wykupić 30-dniową wizę jednokrotnego wjazdu. Jest ona dostępna na lotnisku lub przez internet za 25 dolarów.

3.    Wyjazd do Egiptu warto zarejestrować w systemie Odyseusz

System Odyseusz prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych umożliwia Polakom zgłaszanie zagranicznych podróży. W nadzwyczajnych sytuacjach pozwala władzom RP na skontaktowanie się i udzielenie pomocy obywatelom przebywającym poza granicami kraju. Jest całkowicie darmowy i dobrowolny. Mimo braku obowiązku rejestrowania podróży warto zgłaszać wszystkie swoje wyjazdy. Można to zrobić na stronie: https://odyseusz.msz.gov.pl/. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut. 

4.    Do Egiptu nie można wwozić dronów

Każde państwo ma własne przepisy dotyczące towarów wwożonych na jego terytorium. W Egipcie zabronione jest transportowanie dronów, nawet tych niewielkich, przypominających małe zabawki. Każdy tego wyrób sprzęt uznaje się tam za sprzęt specjalny. Istnieje jednak jeden sposób na legalne przewiezienie urządzenia. Wymaga uzyskania pozwolenia egipskiego Ministerstwa Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (ECCA). Można je uzyskać wyłącznie w sytuacji, gdy dron ma służyć wykonywaniu zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, sportowej, komercyjnej, naukowej lub badawczej. Raczej nie przewiduje się wydawania zezwoleń na wwóz urządzeń przeznaczonych do używania w ramach szeroko pojętej turystyki.

Przestrzeganie zakazu wwozu dronów jest dość mocno respektowane. Egipskie prawo zabrania zarówno importowania, jak i produkowania, sprzedaży czy używania dronów. Niezastosowanie się do przepisów grozi otrzymaniem grzywny w wysokości od około 100 do nawet 1000 euro. Może też skutkować pozbawieniem wolności od roku do nawet 7 lat. Z kolei wykrycie drona na granicy prawdopodobnie zakończy się jego konfiskatą.

5.    W Egipcie nie wszędzie można robić zdjęcia

Na turystów czekają w Egipcie zapierające dech w piersiach widoki i niesamowite zabytki świadczące o bogatej historii kraju. Nic więc dziwnego, że przyjezdni marzą o uwiecznieniu piękna tamtejszych krajobrazów na fotografiach. Po powrocie do Polski zdjęcia pozwalają wracać pamięcią do wspaniałych chwil spędzonych na wakacjach, a także ubarwiają relacje z podróży przekazywane najbliższym. Trzeba jednak pamiętać, że w Egipcie obowiązują dość specyficzne przepisy w zakresie fotografowania. Zdjęcia można robić w miejscach publicznych, jednak z wyłączeniem najbliższego sąsiedztwa instytucji bezpieczeństwa, sądów i parlamentu. Aparatów nie wolno też używać przy budynkach ministerstw, zwłaszcza ministerstwa obrony i produkcji wojskowej.

6.    Na wyjazd do Egiptu warto zabrać euro lub dolary

Przed wyjazdem wiele osób zadaje sobie pytanie: „jaką walutę zabrać do Egiptu?”. W tym afrykańskim kraju płaci się funtami egipskimi (EGP), które dość trudno wymienić w Polsce po korzystnym kursie. Znacznie bardziej opłaca się schować do wakacyjnego portfela euro lub dolary amerykańskie, a następnie udać się do kantoru i kupić lokalną walutę już po przylocie. Zaleca się unikać punktów wymiany zlokalizowanych w pobliżu portu lotniczego, bo zwykle oferują one zawyżone kursy. W wielu miejscach istnieje też możliwość płacenia bezpośrednio w dolarach lub euro.

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie