60 lat Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”

Duszpasterstwo Akademickie „Beczka” obchodzi w tym roku 60-lecie swojego istnienia.

Jesienią ruszają obchody jubileuszu 60-lecia „Beczki”, które potrwają przez cały rok akademicki.  6 października do świętowania urodzin “Beczki” zaproszeni są wszyscy dawni i obecni członkowie duszpasterstwa. Obchody jubileuszu powstania krakowskiej wspólnoty rozpocznie Msza św. o godz. 9.00 w bazylice Świętej Trójcy.

 – Po niej na krużgankach klasztoru odbędzie się urodzinowe przyjęcie. – Chcemy, aby wydarzenia jubileuszowe były okazją do spotkania: w pierwszej kolejności do spotkania z Bogiem, a także do spotkania między beczkowiczami, tworzących duszpasterstwo w różnych latach jego funkcjonowania – wyjaśniają organizatorzy.

W ramach świętowania rocznicy powstaje również film, ukazujący sześćdziesiąt lat historii duszpasterstwa akademickiego, rozwijającego się pod skrzydłami krakowskich dominikanów. – Przy jego tworzeniu dotarliśmy do osób, które pamiętają początki “Beczki” i tworzyły ją w pierwszych latach jej istnienia. Nagrano wiele rozmów. Zdobyliśmy cenne i nigdy niepublikowane materiały archiwalne, które mają szansę po raz pierwszy ujrzeć światło dzienne – zdradzają twórcy filmu.

Realizacja profesjonalnego filmu pełnometrażowego to koszt ok. 60 tysięcy złotych. Chcąc wesprzeć powstawanie filmu można zostać jego mecenasem lub sponsorem. W tym celu została także uruchomiona zbiórka internetowa.

„Beczka” powstała 29 września 1964 r. decyzją ówczesnego prowincjała o. Jana Janczaka OP. Jej nazwę wymyślił pierwszy duszpasterz akademicki u krakowskich dominikanów, o. Tomasz Pawłowski OP. Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia duszpasterstwa akademickiego u krakowskich dominikanów był ówczesny metropolita krakowski, abp Karol Wojtyła.

Pierwsi żacy we wspólnocie znaleźli się poprzez spowiedź — dostawali za pokutę przyjście na „siódemkę” w dni powszednie lub na „dziewiątkę” w niedzielę, czyli msze św., po których byli zapraszani przez zakonników na chleb ze smalcem i kawę zbożową.

„Beczkowe” środowisko stało się istotnym miejscem na mapie krakowskiej działalności opozycyjnej. Z inicjatywy kard. Karola Wojtyły i pod jego opieką odbywały się tu wykłady Latającego Uniwersytetu, spotkania twórców alternatywnej kultury studenckiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego to właśnie w „Beczce” założone zostało pierwsze w Krakowie biuro pomocy dla internowanych i ich rodzin.

Niewątpliwie na obraz duszpasterstwa mieli wpływ też jego charyzmatyczni opiekunowie duchowi, wśród których wymienić można o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP, o. Joachima Badeniego OP czy o. Adama Szustaka OP.

Obecnie „Beczka” to nie jedna, a kilkanaście grup, w tym: ministrancka, schola, charytatywna, dla doktorantów i pracowników naukowych, biblijna, formacyjna, wprowadzająca w wiarę, lectio divina, o kulturze współczesnej, dla par, teatralna, sportowa oraz literacka. Dla wierzących żaków krakowskich to miejsce, którego trzeba odwiedzić choć raz podczas studiowania w stolicy Małopolski.

W 1980 r. do duszpasterstwa należało około 3 tys. osób, czyli 8 proc. krakowskich studentów. Obecnie na spotkania poszczególnych „beczkowych” grup przychodzi około 500 osób w tygodniu.

Centrum Nauki Cogiteon. Nowa atrakcja Krakowa zbiera fatalne opinie

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie