70% kierowców tego nie robi! Jesteś w tej grupie?

Musisz przeczytać

To była zorganizowana akcja małopolskiej policji! I okazało się, że ponad 70 procent kierowców nadal popełnia to wykroczenie! A chodzi o korzystanie z pasów bezpieczeństwa, które jest obowiązkowe! Na ponad 2 500 skontrolowanych pojazdów, blisko 2 000 osób nie miało zapiętych pasów!

– Policjanci zwracali szczególną uwagę na korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych – tłumaczy założenia akcji Katarzyna Cisło z Komendy Wojewódzkiej Policji w  Krakowie.

W środę, podczas całodziennych działań, funkcjonariusze skontrolowali ponad 2500 pojazdów, ujawnili 1865 naruszeń niekorzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, w tym 1728 przez kierujących, 127 przez pasażerów i 10 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.

– Zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie – przypomina Cisło. – W momencie zderzenia, przy prędkości zaledwie 50 km/h, masa ciała nie zapiętego pasem bezpieczeństwa wzrasta, aż 40 krotnie i w krytycznym momencie  jego tzw. masa zderzeniowa osiąga wartość zbliżoną do  3 ton – dodaje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty. Kierowca odpowiada także za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. W związku z tym (niezależnie od odpowiedzialności każdego z pasażerów) może być również ukarany za przewożenie osób, które nie używają pasów bezpieczeństwa ( mandat karny 100 zł i 4 punkty). Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka poza fotelikiem lub innym urządzeniem ochronnym.

(ip)

fot. KWP Kraków

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca