77 nowych ekologicznych autobusów wyjechało na ulice Krakowa

Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Nowoczesne, wygodne, ekologiczne. Dziś prezydent Jacek Majchrowski przekazał kierowcom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA kluczyki do 77 ekologicznych autobusów.

Są to autobusy przegubowe, wyposażone w silniki Euro 6. Nowe pojazdy od razu wyjechały w trasę na kilkunastu liniach, m.in. 105, 129, 144, 164, 169, 173, 179, 184, 194, 501 i 503.

– Oddajemy mieszkańcom Krakowa 77 pojazdów o wartości ponad 120 mln zł. To największa jednorazowa dostawa nowych autobusów w historii krakowskiego przewoźnika, która pozwoli na wymianę najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych pojazdów – mówił podczas oficjalnej prezentacji Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nowe Solarisy Urbino 18 wyróżniają się nie tylko innowacyjnym designem, ale także wysokim komfortem jazdy – pasażerowie będą się cieszyć bardziej przestronnym wnętrzem pojazdu, większą liczbą miejsc siedzących, dostępnych z „niskiej podłogi” czy rozbudowanym systemem informacji pasażerskiej prezentowanym na ekranach wysokiej rozdzielczości.

Autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automat biletowy i porty USB do ładowania smartfonów. Są w nich także zamontowane specjalne platformy ułatwiające osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach wjazd i wyjazd z pojazdu.

– Chcemy, aby krakowianie podróżowali wyłącznie wygodnymi, ekologicznymi autobusami. Dlatego staramy się wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości finansowania zakupu nowych autobusów od pozyskiwania środków unijnych po umowy w formie leasingu finansowego – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

– Największa jednorazowa dostawa autobusów w historii naszych relacji z krakowskim MPK to ogromny sukces dla naszej firmy, ale także odpowiedzialność. Dbałość o wysoką jakość naszych produktów, bezpieczeństwo pasażerów i stosowanie najbardziej innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań to priorytety w działalności Solarisa – powiedział Zbigniew Palenica, wiceprezes Solaris Bus & Coach SA.

Łączna wartość leasingu finansowego 77 sztuk nowych autobusów na okres 7 lat, wynosi 120,8 mln zł. Warto zaznaczyć, że jest to największa tego typu transakcja, skupiająca się na unowocześnieniu polskich obszarów miejskich w historii PKO Leasing.

inf. prasowa

zdjęcie tytułowe . fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zobacz także