80 tysięcy z budżetu województwa dla rodziny strażaka, który zginął na autostradzie

Małopolski sejmik zgodził się na przekazanie 80 tys. złotych na pomoc rodzinie strażaka ochotnika z OSP Balice, który kilka tygodni temu zginął podczas służby na autostradzie A4. Za miesiąc radni maja podjąć uchwałę o podobnej pomocy – dla rodziny strażaka, który w połowie października zginął w powiecie wielickim.

Do wypadku na autostradzie A4 pod Krakowem doszło 27 września 2022 roku. Strażacy ochotnicy z OSP Balice zabezpieczali miejsce, w którym auto zderzyło się z łosiem. Strażacy ochotnicy z Balic jako pierwsi zjawili się na miejscu. Widoczność była kiepska, panowała gęsta mgła. – Podczas oznaczania miejsca zdarzenia drogowego – rozstawiania słupków ostrzegawczych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, nadjechała mazda, kierowana przez 35-letniego obywatela Ukrainy. Kierujący mazdą widząc zdarzenie drogowe, zahamował. Jednak jadące za mazdą iveco kierowane przez 21-letniego Węgra uderzyło w poprzedzający pojazd (mazdę), a następnie przemieściło się na pas awaryjny, uderzając w znajdujących się tam trzech druhów – relacjonowali policjanci. Strażacy z OSP widząc nadjeżdżające pojazdy zeszli na bok, ale właśnie tam gdzie stali, zjechał samochód. W wyniku tego zdarzenia jeden z nich – 38-latek poniósł śmierć na miejscu, z kolei 38-latka (żona strażaka, który zginął) w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Trzeci poszkodowany strażak został opatrzony na miejscu.

Po wypadku ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc dla rodziny strażaka, który zginął na autostradzie. Do tej pory zebrano ponad 160 tys. złotych, potrzeba jeszcze ponad 130 tys. zł (zbiórka ciągle trwa – STOWARZYSZENIE #STRAŻACYMAŁOPOLSKA – zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl). Premier Mateusz Morawiecki – na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci tragicznie zmarłego strażaka ochotnika. Teraz 80 tys. złotych jego rodzinie przekaże Urząd Marszałkowski. Sejmik zgodził się na taką pomoc finansową na sesji w poniedziałek, 24 października 2022 roku. Formalnie pieniądze trafią do kasy Zabierzowa, ale gmina ma je przekazać – jako pomoc społeczną – rodzinie strażaka.

Podczas poniedziałkowej sesji wicemarszałek Łukasz Smółka zadeklarował, że za miesiąc pojawi się podobny projekt uchwały. Tym razem chodzi o wsparcie dla rodziny 40-letniego strażaka, który zginął 15 października 2022 roku. W Byszycach w powiecie wielickim strażacy ochotnicy byli w koszu na podnośniku. W pewnym momencie kosz zerwał się i razem ze strażakami spadł z dużej wysokości na ziemię. Jeden ze strażaków był nieprzytomny, do niego wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety – lekarz stwierdził zgon, nie udało się mu przywrócić funkcji zyciowych. Drugi strażak z urazami miednicy i klatki piersiowej został odwieziony karetką do szpitala.

(GS)

Zlew granitowy – dlaczego warto?

Najnowsze

Co w Krakowie