Podróż po Japonii – szkice Andrzeja Wajdy

Zapraszamy serdecznie w podróż po Japonii śladem Andrzeja Wajdy na wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pt. „Andrzej Wajda. Japoński notes”.  Jedną z najcenniejszych części kolekcji Muzeum jest unikatowy zbiór prac na papierze – szkiców i rysunków – Andrzeja Wajdy. Do najbardziej interesujących należą właśnie te z podróży do Japonii.

W czternastu notesach i szkicownikach odnajdziemy „obrazkową” opowieść nie tylko o Japonii, lecz także, a może przede wszystkim – o malarzu-reżyserze, o jego preferencjach artystycznych, inspiracjach i odkryciach. Szkicowanie dla Andrzeja Wajdy było formą komunikacji ze światem, funkcją pamięci.

Tworząc w Japonii, zwłaszcza te szkice, które ukazują krajobrazy i sceny rodzajowe, artysta przyjmuje „japoński” punkt widzenia i komponuje je niczym drzeworyty ukiyo-e. Dlatego też można spojrzeć na japońskie rysunki Wajdy jako interesujący przykład inspiracji japońskich, polskiego japonizmu. Widziane z perspektywy XXI wieku zjawisko japonizmu, które zaistniało w europejskich centrach artystycznych w ostatniej tercji XIX stulecia, jest jednym z najważniejszych w historii sztuki nowoczesnej. Wpływ sztuki japońskiej, która – jak się wyraził Edmond de Goncourt – zrewolucjonizowała „sposób widzenia ludów zachodnich”, i znaczenie japonizmu podkreślano wielokrotnie, przyrównując je do oddziaływania antyku na sztukę renesansu.

Tak scharakteryzował to zjawisko już w roku 1891 francuski krytyk Roger Marx, tak też interpretują je obecnie badacze. Odkrycie grafiki japońskiej przez artystów zachodnich w drugiej połowie XIX wieku bywa także porównywane do wpływu snycerstwa afrykańskiego na ekspresjonistów i kubistów. W ostatnich kilkunastu latach można wręcz mówić o japonizmie jako fenomenie badawczym i ekspozycyjnym XXI wieku. W różnych ośrodkach w Europie i w Stanach Zjednoczonych niemal równolegle prezentowane są wystawy będące wynikiem rozległych i szczegółowych badań nad tym zjawiskiem.

Jakie elementy sztuki japońskiej zafascynowały więc Andrzeja Wajdę? Zapraszamy do wizyty w Muzeum Manggha od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00.

Wystawa czynna do 6 marca 2020.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków

www.manggha.pl

PATRONAT HONOROWY

▪ Ambasada Japonii w Polsce
▪ Ambasada Rzeczypospolitej Polski w Tokio
▪ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
▪ Konsul Honorowy Japonii w Krakowie

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie