93 tysiące sprzedanych biletów. Teatr Groteska podsumował rok

93630 sprzedanych biletów, 489 spektakli, 11 868 telefonów wykonanych przez sekretariat, 31 038 wysłanych i odebranych maili na oficjalnej skrzynce pocztowej Groteski, 3860 plakatów na mieście, 30 smoków wykonanych na Paradę. To tylko niektóre z liczb przedstawionych podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej działalność Teatru Groteska w mijającym roku.  

– Publiczność głosuje nogami, dlatego jesteśmy dumni, że mimo trudnego roku – obarczonego pandemią i wojną w Ukrainie, frekwencja na naszych spektaklach jest tak wysoka, że często musimy dodawać kolejne do repertuaru. Blisko pół tysiąca przedstawień zagranych w tym roku najlepiej o tym świadczy – powiedział dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Jak zaznaczył był to trudny rok, związany z wybuchem wojny w Ukrainie.

fot. KRKnews

 – Przez cały rok 2022 staraliśmy się dostarczać naszym Gościom emocji i wzruszeń. Naszym zadaniem było sprawiać radość dzieciom i pobudzać do refleksji dorosłych. A także pomagać – a mijający rok był pod tym względem szczególnym wyzwaniem.
Teatr Groteska zareagował na wojnę w Ukrainie błyskawicznie – z jednej strony angażując się w pomoc charytatywną, stając się miejscem do dyskusji o formie i rodzajach pomocy niesionej uchodźcom, którzy przybyli do Krakowa, a także reagując na tę sytuację artystycznie. To z jednej strony poruszająca „Modlitwa za Ukrainę” zaśpiewana przez Alonę Szostak, do której słowa napisała nasza Małgorzata Zwolińska, ale też spektakle w języku ukraińskim (którego aktorzy uczyli się fonetycznie) – „Nie Płacz, Koziołku” oraz premierowa „Karuzela Wierszy” – powiedział Adolf Weltschek

Dyrektor Groteski przedstawił również  plany teatru na nadchodzący sezon. To m. in. dwa premierowe spektakle, Materia Prima – Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy i tradycyjna Parada Smoków

 – Zapraszam na wydarzenia festiwalu Materia Prima, na którym będzie można spotkać się z teatrami z innego świata – w sensie i fizycznym, i jakościowym. Zapraszam także na nasze firmowe wydarzenia, premierę przedstawienia +Ja, Bałwan+ na początku marca. Na koniec sezonu w czerwcu – Parada Smoków pod hasłem +Wielki odlot+” – powiedział Adolf Weltschek.

Na szczególną uwagę, jak podkreśliła rzecznika festiwalu Agnieszka Malatyńska – Stankiewicz zasługuje VI edycja Festiwalu Materia Prima, który odbędzie się już w lutym.

– Przywozimy do Krakowa teatr z innego świata. Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. Te zespoły można obejrzeć na znanych festiwalach na całym świecie. Nam udało się te teatralne zjawiska zgromadzić w jednym miejscu i w jednym czasie, czyli w Krakowie, w ramach Festiwalu Materia Prima – powiedziała  Agnieszka Malatyńska – Stankiewicz.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie