Wielka parada tramwajów przejedzie ulicami Krakowa (INFORMATOR)

Już w najbliższą niedzielę, 22 września, na zakończenie obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności ulicami Krakowa przejadą historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godzinie 11:00 z zajezdni tramwajowej Nowa Huta (ul. Ujastek 12) i przejadą przez centrum miasta do zajezdni tramwajowej Podgórze (ul. J. Brożka 3).

W paradzie wezmą udział wyjątkowe wagony z różnych etapów historii transportu w Krakowie, w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak Zeppelin w tym wagon 13N z Warszawy, który w ramach wymiany na okres wakacji trafił do Krakowa. Stolice Małopolski będzie można podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które będą brały udział w paradzie, w tym z okien najnowszego Lajkonika.

Do pojazdów będzie można wsiąść na terenie zajezdni Nowa Huta (wejście na teren zajezdni będzie możliwe już od 10.00) oraz tylko na jednym przystanku na trasie parady – na Rondzie Mogilskim.

Przejazd historycznymi tramwajami będzie bezpłatny – uczestnicy otrzymają pamiątkowe bilety, które będą rozdawane w dniu parady w zajezdni Nowa Huta i będą uprawniać do wejścia do konkretnych tramwajów.

Trasa przejazdu parady będzie następująca:  Zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12), Kocmyrzowska, rondo Kocmyrzowskie, rondo Czyżyńskie, al. Jana Pawła II, rondo Mogilskie (przystanek dla wsiadających i wysiadających), ul. Lubicz, Westerplatte, św. Gertrudy, Stradomska, Krakowska, Kalwaryjska, Wadowicka, zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka 3).

Po przyjeździe na teren zajezdni Podgórze dla uczestników parady zostało zaplanowanych wiele atrakcji, m.in. przejazdy historycznymi wagonami: Zeppelinem, 13N, N oraz Ringiem z wagonem doczepnym Wismar (wycieczki zostały zaplanowane z zajezdni Podgórze do Borku Fałęckiego). Ponadto odbędą się przejazdy na terenie zajezdni zabytkowymi taksówkami i elektrycznym radiowozem oraz autobusem z przyczepą, będzie możliwość wejścia do kabiny tramwaju, będą przejazdy tramwajem przez myjnię, zwiedzanie Stacji Obsługi i Remontów oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska będą mieć także Muzeum Inżynierii i Techniki, Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska. Dla uczestników została zaplanowana strefa relaksu z kącikiem filmowym, gdzie będą prezentowany m.in. filmy z historii komunikacji miejskiej w Krakowie. Wspólna zabawa została zaplanowana do godziny 15.00.

Dla osób, które będą chciały przejechać z zajezdni Podgórze w kierunku zajezdni w Nowej Hucie będzie zorganizowany przejazd tramwajami po trasie parady (będą się zatrzymywać na każdym przystanku). Odjazdy zostały zaplanowane w godz. od 13.00 do 15.00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych.

O wielkiej paradzie tramwajów będzie mieszkańców informował specjalny zabytkowy wagon tzw. lora, która będzie kursować w centrum miasta już w najbliższą sobotę, 14 września.

W dniu pardy po raz ostatni w tym roku będzie także funkcjonować Krakowska Linia Muzealna. Pojawią się na niej zarówno historyczne tramwaje jak i autobusy. Na linię nr 0 łączącą Dajwór i pętlę Cichy Kącik wyjedzie poznański wagon 102Na. Będzie to ostania szansa na podróż po Krakowie tym wagonem. Zostanie także uruchomiona linia autobusowa B na trasie Olszanica Bory, ul. Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, Basztowa, Pawia (powrót: pl. Matejki), al. 29 Listopada, ul. Dobrego Pasterza, Majora, Powstańców, Prądnik Czerwony. Na linii będą kursować historyczne autobusy – Scania CR111, MAN SG242, MAN SL200 i Jelcz M11.

Najnowsze

Co w Krakowie