Ruszyła budowa nowego gmachu Muzeum Fotografii w Krakowie

Wbito pierwsze łopaty pod rozbudowę siedziby głównej Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. Budynek będzie jeszcze większy i piękniejszy, a w przestronnym wnętrzu znajdą się przestrzenie na nowe wystawy oraz warsztaty fotografii. Otwarcie dla publiczności planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku. 

– W tej chwili jest to muzeum, które jest budowane i tworzone z rozmachem. Warto to robić, bo jest to jedyna w Polsce tego typu placówka. W Warszawie jest Centralne Archiwum Fotograficzne, ale zajmują się troszeczkę inną działalnością. Co prawda w wielu jednostkach jest dział poświęcony fotografii, ale są one na boku. To jest jedyne muzeum zajmujące się profesjonalnie i w pełni tą dziedziną naszej kultury. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że fotografia jest bardzo istotna dla polskiej sztuki – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Muzeum otrzymało dofinansowanie od Gminy Miejskiej Kraków w wysokości prawie 28 mln złotych. W budynku znajdzie się przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna, biblioteka z czytelnią, kawiarenka oraz księgarnia. Powierzchnia zostanie zwiększona z 1500 m² do 3300 m². 

– Stary budynek zachowa charakter, natomiast zostanie dodana nowa część od strony frontowej przy ul. Rakowickiej. Jest zaprojektowana w lekki ażurowy sposób, żeby nie przysłaniać pierwotnego gmachu, będącego najważniejszym elementem. W nowej części będzie pawilon wejściowy z dużym foyer, ale pomieszczenia będą znajdować się również pod ziemią. Tam będą sale wykładowo-konferencyjne, małe zaplecze cateringowe z możliwością organizacji warsztatów czy konferencji – informuje Ewa Dobrucka z Zespołu Projektowego Kontrapunkt. 

Obecne archiwa wszystkich siedzib nie są w stanie pomieścić eksponatów. Na dodatek gmach główny uniemożliwiał zwiedzanie i prowadzenie warsztatów dla dużych grup.

– Będziemy mieli największe w historii naszego muzeum przestrzenie ekspozycyjne. To będzie ponad 1000 m² przeznaczonych na wystawy. Z czego co najmniej połowę będzie stanowić ekspozycja stała – komentuje Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie. 

Prezydent Jacek Majchrowski / fot. KRKnews.pl

– To będzie coś takiego, czym będzie można się wszędzie pochwalić. Piękna ekspozycja wystawowa i kawiarenka. Zostanie stworzony kompleks dot. fotografii, a nawet szczerzej, bo będzie przedstawiać nie tylko historię zdjęć – tajemniczo zapowiada Majchrowski. 

Łopatę pod budowę wbił prezydent, Jacek Majchrowski oraz dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie, Marek Świca. Planowany termin ukończenia budowy to 31 stycznia 2021 r. Krakowianie będą mogli zwiedzić nowy gmach w czerwcu 2021 r. 

Kraków słynie z nowoczesnych i pięknych muzeów. W ostatnich latach powstało kilka nowych placówek m.in. Podziemia Rynku, Muzeum Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej – MOCAK czy Muzeum Podgórza. Wiele instytucji przeszło gruntowny remont. 

js

Najnowsze

Co w Krakowie