Abp Jędraszewski: wrogom naszej ojczyzny zależy na tym, by wstydzili się św. Jana Pawła II

– Wielu rzuca teraz oszczerstwa, przeprowadzając kłamliwy atak na św. Jana Pawła II (…). Pozwalając na to, że oczernia się jego święte imię, pozwalamy by osłabić polską tożsamość, to co w nas piękne i święte i rodzi poczucie uzasadnionej dumy. Wrogom naszej ojczyny zależy na tym, by wstydzili się św. Jana Pawła II – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Rekolekcji Góralskich w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach.

– Ile w każdym jest siły i odwagi, by przyznać się, że należy do Kościoła? – pytał wiernych metropolita krakowski. I podkreślał, że że ludzie współcześnie zostają często postawieni przed dwulicowością i kłamstwem, które usiłują ich zniewolić oraz podporządkować sobie. 

Tegoroczne rekolekcje góralskie odbywają się pod hasłem „Dwulicowości świeczkę, a prawdzie ogarek”. Jak tłumaczył abp Jędraszewski,  za pierwotną wersją polskiego przysłowia kryje się postawa człowieka, który równą cześć oddaje dobru i złu. – Dać „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” oznacza zadowolić obydwie przeciwstawne strony oraz przezornie ubezpieczyć się ze wszystkich stron – zwracał uwagę metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski przyznał, że ludzie współcześnie zostają często postawieni przed dwulicowością i kłamstwem, które usiłują ich zniewolić oraz podporządkować sobie. Zauważył, że Kościół jest święty i został założony przez samego Chrystusa. Arcybiskup powiedział, że wielu rzuca teraz oszczerstwa, „przeprowadzając kłamliwy atak na św. Jana Pawła II”. Zachęcił, by zapoznać się ze stanowiskiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie działań Jana Pawła II, które prezentuje, w jaki sposób nieprawdziwe są oszczerstwa, rzucane na papieża. – Pozwalając na to, że oczernia się jego święte imię, pozwalamy by osłabić polską tożsamość, to co w nas piękne i święte i rodzi poczucie uzasadnionej dumy. Wrogom naszej ojczyny zależy na tym, by wstydzili się św. Jana Pawła II – zauważył arcybiskup.

Metropolita krakowski podkreślił, że wolność człowieka jest wartością fundamentalną, która powinna być budowana na Chrystusowej Ewangelii, a wolność oznacza posłuszeństwo prawdzie, a nie samowolę. Arcybiskup stwierdził, że ideologie przekreślają prawdę o kobiecie i mężczyźnie. Dodał że trzeba głosić prawdę o tym, czym jest rodzina i małżeństwo oraz na temat tego, kiedy zaczyna się ludzkie życie.

(red)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie