Abp Marek Jędraszewski zaapelował do kleryków, by bronili polskiej tradycji łamania się opłatkiem podczas składania bożonarodzeniowych życzeń. Metropolita krakowski wrócił uwagę, że w Krakowie i Polsce pojawiają się tendencje, by przy okazji składania sobie świątecznych życzeń rezygnować z łamania się opłatkiem. – Tłumaczy się to zagrożeniem epidemicznym. Tymczasem jest to przejmujący znak „walca laicyzmu, który chce nas od Boga oddzielić” – stwwierdził abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski bronił tradycji łamania się opłatkiem podczas świątecznego spotkania w krakowskim seminarium. – Brońcie tego co święte w naszych polskich, najpiękniejszych tradycjach i bardzo sobie to ceńcie – apelował do kleryków. Zwracał uwagę, że coraz częściej przy składaniu życzeń rezygnuje się z łamania opłatkiem. – Tym bardziej trzeba brać do ręki opłatek – dzisiaj, w te dni, a zwłaszcza w wigilijny wieczór – i przeżywać tajemnicę wcielenia Bożego Syna, Jego przyjścia na świat, Jego narodzenia w Betlejem, czyli w domu chleba. Tym bardziej musimy się opłatkiem łamać, dzielić, wyrażając nasze najbardziej piękne myśli, pragnienia, uczucia, słowa życzliwości, a także – jeśli trzeba – przeproszenia, bo tak się buduje Kościół, bo tak się buduje chrześcijańskie społeczeństwo – mówił metropolita krakowski. Stwierdził też, że eliminując opłatek stawia się tylko na interesy, konsumizm, komercję, pogoń za pustką.
Świąteczne spotkanie w seminarium poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, który poprzez obrzęd admissio włączył alumnów piątego roku do grona kandydatów do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, udzielił również urzędu lektoratu i akolitatu.
(red)