Abp Jędraszewski protestuje i rezygnuje z ważnej funkcji. W tle krytyka jego działań

Arcybiskup Marek Jędraszewski złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To swego rodzaju protest wobec przyznania nagrody Totus Tuus poznańskiemu tygodnikowi „Przewodnik Katolicki”, którego dziennikarka krytykuje poczynania metropolity krakowskiego.

Nagroda została przyznana miesiąc temu, teraz wychodzi na jaw, że to powód rezygnacji abpa Jędraszewskiego w członkostwie w Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ta fundacja co roku wyróżnia osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Wśród nagród jest „Totus Tuus medialny”, ustanowiony dla upamiętnienia bpa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”. I w tym roku tą nagrodą wyróżniono poznański tygodnik „Przewodnik Katolicki”.

To nie spodobało się abp. Markowi Jędraszewskiemu, który w geście swoistego protestu zrezygnował z zasiadania w Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Co ciekawe – kiedyś obecny metropolita krakowski był redaktorem naczelnym tej gazety, która teraz recenzuje jego działania. I ta krytyka jest powodem rezygnacji abpa Marka Jędraszewskiego. Tak wynika z treści jego listu do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, oraz do przewodniczącego Rady Fundacji, kard. Kazimierza Nycza.

Treść tego listu ujawnia Więź.pl: „W związku z przyznaniem nagrody «Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka» redakcji poznańskiego tygodnika «Przewodnik Katolicki», którego przed laty miałem zaszczyt być redaktorem naczelnym, a którego jedna z pań redaktor od pewnego czasu jest łaskawa dość systematycznie krytykować moją skromną osobę, zdaję sobie sprawę z tego, że moja dalsza obecność w gronie Rady Fundacji «Dzieło Nowego Tysiąclecia» byłaby dla niej rzeczą wielce krępującą i wstydliwą. W związku z powyższym uprzejmie proszę o przyjęcie rezygnacji z mojego dalszego uczestnictwa w tym zacnym Gronie. Z wyrazami jedności w Chrystusie Panu”.

Więź.pl informuje, że ową panią redaktor systematycznie krytykującą metropolitę krakowskiego jest Monika Białkowska, doktor teologii fundamentalnej, laureatka tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”. Portal przypomina, że to ona ujawniła, iż metropolita krakowski nie opublikował diecezjalnej syntezy synodalnej, w której rzekomo są krytyczne uwagi na temat arcybiskupa i że to ona na YouTubie Białkowska krytykowała kazania i inne wypowiedzi abpa Jędraszewskiego. 

Jak ujawnia więź.pl. list metropolity krakowskiego w sprawie rezygnacji z członkostwa w Radzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” datowany jest na 17 października 2022. Gala wręczenia nagród odbyła się dwa dni wcześniej.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie