Abp Marek Jędraszewski krytykuje prezydenta Andrzeja Dudę i broni pensji księży w szkołach

Nawet w święta metropolita krakowski nie oszczędza tych, których decyzje mu się nie podobają. Tym razem abp Marek Jędraszewski skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę. Za weto do Lex Czarnek, które prezydent Duda uzasadniał słowami „Polska potrzebuje teraz spokoju, a nie konfliktów”.

– Nie wolno w imię spokoju ustępować i w konsekwencji uniemożliwiać rodzicom dostępu do pełnej wiedzy o tym, co niektóre tzw. pozarządowe organizacje pragną głosić małym dzieciom w szkołach i przedszkolach, de facto deprawując ich czyste i niewinne serca. W związku z tą postawą swoistego uciekania od rzeczywistego problemu, w przestrzeni publicznej pojawiła się nawet przedziwna argumentacja, że „Polska potrzebuje teraz spokoju, a nie konfliktów” i dlatego należy przestać się tym dalej zajmować – mówił abp Marek Jędraszewski w kazaniu wygłoszonym podczas Pasterki sprawowanej w katedrze na Wawelu. Metropolita krakowski podkreślał, że „nie wolno kierować się obawą przed niezadowoleniem czy też nawet protestami ze strony osób, które racjonalnej antropologii nie uznają”.

Abp Jędraszewski odniósł się również do pomysłu krakowskiego radnego – rezygnacji z finansowania religii w szkołach z pieniędzy budżetowych. Według metropolity krakowskiego wielki niepokój budzą „usiłowania ludzi sprawujących władzę w niektórych miastach, aby doprowadzić do usunięcia ze szkół nauczania religii”. – Pierwszym krokiem w tym kierunku miałoby się stać zaprzestanie płacenia pensji katechetom. Nie bierze się przy tym pod uwagę tego, że w ten sposób łamie się zarówno konkordat, jak i najbardziej oczywiste prawo do słusznej płacy za wykonywaną pracę. Jeszcze gorszą rzeczą jest to, że zamiast umacniać polskie dzieci i młodzież w naszej polskiej kulturowej tożsamości, która swój fundament, a zarazem trzon znajduje w chrześcijaństwie, pragnie się je wprowadzać w świat aksjologicznej próżni i nihilizmu – przekonywał metropolita krakowski.

(red)

13 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie