Abp Marek Jędraszewski nie wybiera sie na pogrzeb księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Krakowski metropolita w czasie pogrzebu duchownego ma zamiar wziąć udział w spotkaniu z małopolską „Solidarnością”. Uroczystości pogrzebowe księdza Isakowicza-Zaleskiego zaplanowane są na środę i czwartek. 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski zostanie pochowany w tym tygodniu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę i czwartek w podkrakowskich Radwanowicach. Tam też duchowny prowadził ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ks. Isakowicz-Zaleski był księdzem archidiecezji krakowskiej. Jej metropolita jednak nie pojawi się na pogrzebie. Żegnać zmarłego kapłana będą natomiast bp Roman Pindel i bp Damian Muskus. W czasie uroczystości pogrzebowych metropolita krakowski przebywać będzie na spotkaniu opłatkowym małopolskiego oddziału NZZS Solidarność.

Sytuacje skomentował publicysta Tomasz Terlikowski „A w krakowskiej kurii bez zmian. Arcybiskup Marek Jędraszewski — co ustaliła nieoficjalnie Interia — jest zbyt zajęty, by wziąć udział w pogrzebie jednego z najbardziej znanych i zasłużonych dla Kościoła w Polsce księży, kogoś, kto wielokrotnie ratował honor Kościoła w Krakowie i w Polsce” — napisał Terlikowski na Facebooku.

„Ma w tym czasie arcybiskup, to przecież oczywiste, że ważniejsze spotkanie opłatkowe małopolskiego oddziału NSZZ Solidarność. Mali ludzie pozostają zawsze mali, nawet kiedy sprawują wielkie funkcje. I tylko wielu zwykłych księży w Krakowie żal, że muszą świecić za niego oczami, że muszą wstydzić się za pasterza”  – skomentował publicysta. 

Wcześniej diecezja nie umieściła na oficjalnej witrynie internetowej diecezji  informacji o śmierci  ks. Isakowicza-Zaleskiego. Dopiero po 24 godzina, kuria zamieściła oficjalna informację. W tym samym czasie kapłana nie zapomniano jednak wykreślić z listy posługujących księży diecezjalnych.

Uroczystości pogrzebowe ks. Isakowicza-Zaleskiego z uwagi na dużą liczbę osób, które będą chciały wziąć w nich udział, zaplanowano na dwa dni i rozpoczną się dziś. Rada i Zarząd Fundacji im. Brata Alberta poinformowały o przebiegu uroczystości pożegnania. Uroczystości potrwają dwa dni, aby mogli w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani.

– Ze względu na trudną sytuację logistyczną, warunki pogodowe oraz spodziewaną dużą liczbę uczestników, prosimy o bezwzględne przestrzeganie poleceń służb porządkowych. Kościół w Radwanowicach nie będzie w stanie pomieścić wszystkich chętnych, dlatego został przewidziany telebim zewnętrzny, pozwalający na śledzenie Mszy Św. żałobnej. Telebim będzie także ustawiony przy kościele w Rudawie, blisko cmentarza. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsc siedzących dla wszystkich zainteresowanych – tłumaczą organizatorzy.

W środę 17 stycznia w kościele parafialnym w Radwanowicach o godz. 11.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o 12.00 zostanie odprawiona Msza święta żałobna. Przewodniczyć jej będzie bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki, a homilię wygłosi ks. Henryk Zątek, przyjaciel i współpracownik Fundacji im. Brata Alberta. Po Mszy św. aż do godz. 20.00 trwać będzie czuwanie modlitewne przy Zmarłym Kapłanie.

Natomiast w czwartek, 18 stycznia, w kościele parafialnym w Radwanowicach o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta pogrzebowa. Przewodniczyć jej będzie oraz wygłosi homilię bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Zmarłego na cmentarz parafialny w oddalonej o 3 km Rudawie. Na cmentarzu zostanie odprawiona ceremonia w obrządku łacińskim i ormiańskim. Modlitwom w rycie ormiańskim przewodniczyć będzie ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian.

W tym tygodniu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar złożył do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o nadanie pośmiertnie księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Orderu Orła Białego.

Order Orła Białego dla zmarłego ks. Isakowicza-Zaleskiego? Jest wniosek

Jarek Strzeboński 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie