Abp Marek Jędraszewski: Polsce potrzebne jest łamanie się opłatkiem

– Jakże potrzebny współczesnej Polsce jest gest przełamywania się opłatkiem. Łamanie się opłatkiem przezwycięża każde krzywdzące słowo – powiedział abp marek Jędraszewski podczas homilii wygłoszonej na Pasterce w Kopalni Soli „Wieliczka”.

– Prosimy Boga, by ten święty wieczór wigilijny i święta, które on rozpoczyna, były dla nas czasem prawdziwego pokoju i braterskiego pojednania. Jednocześnie prosimy Boga o łaskę pokoju dla całego świata, a zwłaszcza dla Ukrainy, która krwawi, cierpi, broniąc swej suwerenności i wolności. Modlimy się o sprawiedliwy i zwycięski pokój dla nich. Ten pokój, który płynie od Boga i sprawia, że ponad krzywdami jest w nas dość sił by przezwyciężyć zło, grzech, nienawiść i śmierć – powiedział metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa kolędy „Wśród nocnej ciszy”, mówiącej o niezwykłym cudzie obecności Boga wśród ludzi, który nieustannie ponawia się podczas każdej Eucharystii. – Eucharystia inspiruje nas, byśmy oddawali chwałę Najwyższemu, a jednocześnie wzywa nas, byśmy jako ludzie Bożego upodobania i dobrej woli, głosili pokój tym co blisko i co daleko – wskazał. Stwierdził, że przejawem tego jest dzielenie się opłatkiem podczas wigilijnej wieczerzy. Biały chleb symbolizuje Betlejem i Chrystusa, obecnego w Eucharystii dla każdego człowieka. – Biały opłatek mówi, że chcemy być z innymi, jak bracia, jako dzieci tego samego Boga, odkupieni przez Jego Jednorodzonego Syna. Chcemy być razem pojednani, obdarzać się miłością, życzliwością i szacunkiem. Jakże potrzebny współczesnej Polsce jest gest przełamywania się opłatkiem – powiedział metropolita krakowski. Stwierdził też, że łamanie się opłatkiem przezwycięża każde krzywdzące słowo.

(red)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie