Adaś jak nowy. Zakończono czyszczenie pomnika Adama Mickiewicza

fot. ZIKiT

1,5-miesięczne prace zostały zakończone. W czwartek Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w obecności reprezentanta konserwatora zabytków odebrał po odnowie pomnik Adama Mickiewicza. 

Czyszczenie figur i kamienia trwało 1,5 miesiąca. Konserwatorzy dołożyli wszelkich starań, aby obiekt zyskał estetyczny wygląd i jednocześnie zachowana została szlachetna patyna. Stąd postacie mają teraz zielonkawy odcień, a kamień cokołu jasną tonację. Pozostawione zostały też przetarcia na figurach, w miejscach gdzie pozują do zdjęć mieszkańcy i turyści, które są jednym z dowodów na to, jak wielką sympatią darzony jest ten pomnik.

Do czyszczenia pomnika użyto najpierw pary wodnej, następnie ścierniwa (sproszkowanych i spreparowanych łupin orzechów arachidowych), a na końcu figury zostały pokryte woskiem na ciepło, aby efekt konserwacji udało się utrzymać jak najdłużej. Wosku zużyto około 6 kg, a ścierniwa 40 kg. Dla porównania w ubiegłym roku przy Pomniku Grunwaldzkim było to 60 kg ścierniwa, ale pomnik z królem Jagiełłą jest większy – 24 metry (pomnik Adama Mickiewicza – 10 m). Oba pomniki odnawiane były na zlecenie ZIKiT-u. Prace były konieczne ze względu na widoczne zabrudzenia: pomnik Mickiewicza czekał na konserwację prawie 20 lat, a Grunwaldzki – 40.

Odnowa pomnika Adama Mickiewicza kosztowała 78 tysięcy złotych. W ramach prac została uzupełniona także brakująca struna w harfie Poezji oraz przymocowano lepiej miecze należące do Męstwa i Ojczyzny. W trakcie remontu okazało się, że podstawa pomnika (dwa ostatnie stopnie) wymagają lepszej stabilizacji. Ponieważ te prace nie zostały uwzględnione w programie konserwatorskim, ZIKiT wróci do nich po zakończeniu sesji Światowego Dziedzictwa UNESCO.

(wm, krakow.pl)

fot. ZIKiT

Zobacz także