Adaś znów piękny i młody. Remont najsłynniejszego krakowskiego pomnika dobiega końca

fot. ZIKiT

Dobiegają końca prace konserwatorskie przy pomniku Adama Mickiewicza w Rynku Głównym. Postacie z brązu są już oczyszczone z zabrudzeń, podobnie kamienny cokół pomnika. Finał prac przewidziany jest na koniec czerwca, ale jest też szansa, że remont zakończy się jeszcze szybciej.

Różnicę widać gołym okiem, chociaż pomnik przysłaniają jeszcze rusztowania i ogrodzenie. Wszystkie postacie mają już szlachetny zielony kolor, zamiast czarnej powłoki z zanieczyszczeń. Figury czyszczone były przy użyciu sproszkowanych łupin orzechów arachidowych, a na koniec zabezpieczono je woskiem.

Brud usuwany był bardzo delikatnie, tak aby nie usunąć razem z nim zielonej patyny. Teraz konieczne jest jeszcze uzupełnienie brakującej struny w harfie Poezji oraz lepsze przymocowanie miecza przy figurze Męstwa i Ojczyzny.

Oczyszczone zostały z brudu także kamienne elementy pomnika. Obecnie trwają prace nad scaleniem spoin i uzupełnieniem ubytków. Renowacja pomnika rozpoczęła się w połowie maja. Ostatnio pomnik odnawiany był w 1998 roku.

(wm, ZIKiT)

fot. ZIKiT

Zobacz także