Afrykański, azjatycki, europejski – przez Kraków przejdą trzy Orszaki Trzech Króli. Można dołączyć

W sobotę odbędzie się 14. edycja Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie, jak co roku, trzy orszaki wyruszą z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku Głównym i razem oddać pokłon dzieciątku. Podczas wydarzenia będą zbierane fundusze na pomoc osobom bezdomnym.

– Świąteczny Kraków to miasto pełne ciepłą i radości za sprawą wyjątkowej społeczności mieszkańców i gości wiernych pięknym bożonarodzeniowym tradycjom. Orszak Trzech Króli to jedna z nich, celebrowana w sposób najbardziej spektakularny i łącząca we wspólnym, rozradowanym korowodzie przybyszy z różnych stron świata. Przez 14 lat było mi dane obserwować, jak ta cenna inicjatywa rosła i zyskiwała na popularności – dziś przerodziła się w gigantyczne przedsięwzięcie, angażujące setki uczestników, artystów, nauczycieli, rodzin, wolontariuszy i fundatorów – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Bardzo mnie cieszy, że gwiazdkowa celebracja jest dla tak ogromnej rzeszy krakowian okazją do aktywnego włączenia się w akcje charytatywne i rozmaite działania pomocowe – to najlepszy dowód na otwarte serca uczestników Orszaku, który co roku pozwala nam poczuć wzajemną, ponadnarodową serdeczność – zaznaczył.

Orszak w Krakowie

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki.

  • Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. godz. 11.00 z placu Matejki i uda się pod Barbakan, przejdzie ulicą Floriańską, przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki, dalej na Mały Rynek, a następnie ul. Sienną dojdzie do Rynku Głównego, gdzie obejdzie Sukiennice i dojdzie do sceny przed wieżą ratuszową
  • Orszak zielony (azjatycki) w tym roku przejdzie zmienioną trasą z powodu remontów na krakowskich ulicach. Wyruszy przed godz. 10.00 z salezjańskiego parku Wioski Świata na ul. Tynieckiej do kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza. Następnie ok. godz. 11.00 orszak ruszy w stronę ronda Grunwaldzkiego, przejdzie mostem Grunwaldzkim i skręci na bulwar Czerwieński. Potem skieruje się Plantami do ul. Wiślnej i dalej do Rynku Głównego
  • Orszak czerwony (europejski) uformuje się na Wawelu po mszy, która rozpocznie się w katedrze o godz. 10.00. Po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla przed katedrą (ok. godz. 11.00) przejdzie na Rynek Główny ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym. Na scenie wystąpią: Lidia Jazgar, Anna Sokołowska, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak, Dariusz Kordek i Łukasz Lech.

W związku z wydarzeniem pojawią się chwilowe przerwy w ruchu. Przejścia orszaków odbędą pod nadzorem policji.

Orszakowe dzieło charytatywne

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych, prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Więcej informacji na facebook.com/OrszakTrzechKroliKrakow.

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie