Akcja Eksploracja. Odkryj tajemnice Krakowa

Uwaga, okazja! Tym razem do przyjrzenia się nowohuckiej Arce Pana, poznania historii Prądnika, odnalezienia śladów dawnej Rudawy i zobaczenia miejsc związanych w przeszłości z higieną. We wrześniu Małopolski Instytut Kultury zaprosi krakowian do odkrywania wodnego dziedzictwa miasta. Akcja Eksploracja to coroczny cykl weekendowych spacerów i oprowadzeń.

Jesienne eksploracje rozpoczną się w sobotę 3. września oprowadzaniem po kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach, nazywanym Arką Pana. Uczestnicy zapoznają się z architekturą i historią powstawania tego niezwykłego budynku, który miał wypłynąć z nowohuckiego blokowiska ku wolności.

 

Na sobotę 10. września przygotowany został szlak po miejscach, w których w dawnych wiekach dokonywano zabiegów higienicznych. Ciekawscy dowiedzą się, kto i kiedy zażywał kąpieli, gdzie można było kupić wannę, a także czym zajmowali się łaziebnicy, cyrulicy, balwierze i golarze.

Pod znakiem tropienia śladów dawnej Rudawy upłynie niedziela 18. września. Uczestnicy zapoznają się ze skomplikowaną siecią wodną, którą niegdyś tworzyła Rudawa, jeden z najważniejszych dopływów Wisły, a także dowiedzą się, gdzie działały młyny i gdzie pracowali garncarze, garbarze czy browarnicy.

Niedziela 25. września będzie okazją do poznania Prądnika Czerwonego. Trafimy do dawnego dominikańskiego folwarku, zajrzymy do XVII-wiecznej kaplicy pw. św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty i wstąpimy do ogrodu sióstr Albertynek. Poznamy również odpowiedź na pytanie, kim był „zaczarowany dorożkarz”, który woził ulicami Krakowa samego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

(ip)

fot. materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie