Akcja jak z filmu. Chciał wyrolować partnera biznesowego i… stracił samochód warty milion zł

Musisz przeczytać

57-letni mężczyzna wyłudził od swojego sąsiada prawie milion złotych zaliczki. W ramach rekompensaty chciał przekazać mu dzieło sztuki, które… okazało się falsyfikatem. 

W październiku, na parkingu jednego z apartamentowców w zachodniej części Krakowa, 57-letni mężczyzna zaczepił swojego sąsiada twierdząc, że jest zainteresowany kupnem jego apartamentu. Podczas kilkukrotnego oglądania lokalu zauważył, że w mieszkaniu znajduje się dzieło sztuki znanej malarki.

– W trakcie rozmów o dziełach sztuki, 57-latek zaproponował swojemu 44-letniemu sąsiadowi wspólne przedsięwzięcie. Mieli razem kupować dzieła sztuki, a następnie je sprzedawać – z zyskiem, poza granicami kraju. Przebiegiem i finalizacją transakcji miał się zajmować 57-latek. Na poczet zakupu obrazów jego sąsiad przekazał mu prawie milion złotych – relacjonuje policja.

Mimo że zakup obrazów odwlekał się, nie wzbudziło to podejrzeń mężczyzny, który przekazał gotówkę. 57-latek cały czas zapewniał go, że sporządzenie dokumentacji, dzięki której dzieła będą mogły legalnie opuścić kraj, jest czasochłonne. Gdy jednak po trzech miesiącach transakcja nie doszła do skutku, 44-latek zaczął upominać się o zwrot pieniędzy, które wpłacił na zakup obrazów.

– Mężczyzna nadzorujący sprzedaż dzieł sztuki przyznał, że wystąpiły problemy z ich sprzedażą i zaproponował jako rekompensatę obraz popularnego malarza za dopłatą w kwocie 100 000 zł. Podczas oglądania dzieła, 44-latek podejrzewając, że są to falsyfikaty sfotografował je, a następnie przekazał ekspertom zdjęcie do wstępnej oceny. Ci, już na podstawie fotografii potwierdzili, że jest to bardzo nieudana podróbka – zaznacza policja.

44-latek sprawę zgłosił krakowskim policjantom, którzy 13 kwietnia zatrzymali 57-latka w miejscu jego zamieszkania. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec 57-latka dozór policyjny. Na poczet prowadzonego postępowania zabezpieczony został samochód o wartości około miliona złotych należący do zatrzymanego.

jk

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca