Ratownicy szukają w Tatrach trzech mężczyzn. Z ziemi i z powietrza

Akcja ratunkowa w Tatrach! Trwają poszukiwania trzech mężczyzn, którzy wczoraj nie wrócili z wyprawy na szczyt Gerlacha. Warunki w Tatrach są trudne. Tylko w piątek ratownicy TOPR udzielili pomocy klilkunastu osobom. Dominowały upadki z wysokości w wyniku poślizgnięcia.

W sobotę, 8 stycznia 2022 roku trwa dramatyczna akcja ratunkowa w Tatrach. W rejonie szczytu Gerlacha polscy i słowaccy ratownicy szukają trzech mężczyn. Polacy wyszli wczoraj, 7 stycznia 2022 roku na wyprawę i do tej pory nie wrócili. Jeszcze w piątek o zaginięciu trzech Polaków została powiadomiona słowacka służba ratownicza. Od rana na Tatrami latał śmigłowiec, potem w góry poszły piesze patrole.

W piątek, do godziny 18:00, TOPR udzielił pomocy klilkunastu osobom. Dominowały upadki z wysokości w wyniku poślizgnięcia. Sześciu poszkodowanych zostało przetransportowanych do szpitala śmigłowcem. – Po długotrwałej odwilży i opadach deszczu, w góry wróciła zima i kilkunasto stopniowe mrozy. Stara pokrywa śnieżna jest zlodowaciała i bardzo twarda!!! Przypominamy, że do wędrowania w takich warunkach konieczne jest bezbłędne chodzenie w rakach oraz umiejętność posługiwania się czekanem! – apelują ratownicy TOPR.

W sobotę, ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego. W rejonie grani i pod ścianami skalnymi ,w żlebach i depresjach można się spodziewać depozytów z nawianego śniegu leżącego na twardym podłożu. – Te miejsca należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne i pokonywać je z zachowaniem szczególnej uwagi – ostrzegają toprowcy.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie